Menu Close

Ar viską žinome apie elektroninės cigaretes?

Pasaulio sveikatos organizacija ir kitos tabako kontrolės organizacijos skatina elgtis apdairiai ir susilaikyti nuo elektroninių cigarečių įsigijimo ir vartojimo, nes nėra iki galo ištirtos galimos jų ilgalaikio vartojimo pasekmės. Pirmosios elektroninės cigaretės buvo užpatentuotos 2003 metais. Todėl trūksta mokslinių tyrimų, kurie atskleistų pastovaus ir ilgalaikio elektroninių cigarečių vartojimo šalutinį poveikį.

Elektroninė cigaretė  – tai į įprastą cigaretę panašus elektroninis inhaliatorius, skirtas specialiems tirpalams garinti, kuriuo imituojamas tabako cigaretės rūkymas. Dažniausiai elektroninė cigaretė yra pagaminta iš kaitiklio, kapsulės, kurioje yra skystis, ir maitinimo elemento.

Užpildas – specialus skystis, dažniausiai susidedantis iš propilenglikolio, glicerolio, aromatinių medžiagų (gali nebū­ti) ir nikotino (gali būti ir be nikotino) ir kitų komponentų. Skysčiuose ir jų garuose aptinkami įvairūs metalai: alavas, švinas, nikelis ir chro­mas. Taip pat randami tabakui specifiniai nitrozaminai, ketonai, metalai, lakūs organiniai junginiai, fenolio junginiai. Nikotino kiekis elektroninėse cigaretėse skys­čiuose svyruoja nuo 0 (be nikotino) iki 48 mg/ml. Cheminės analizės metodu išmatuotas nikotino kiekis dažnai nesutampa su kiekiu, nurodytu ant pakuotės, gali skirtis net iki 20 proc. ir daugiau, o gaminiuose „be nikotino“ kar­tais galima jo aptikti.

Nors gamintojai yra linkę pristatinėti elektronines cigaretes kaip visiškai saugias ir nepavojingas, tačiau yra tyrimų, kurie įrodo, kad kurį laiką parūkius elektroninę cigaretę priklausomybė nuo rūkymo formuojasi kone dvigubai sparčiau. Nėra pakankamai ištirtas elektroninių cigarečių skysčiuose esančių medžiagų tok­siškumas. Trūksta duomenų apie elektroninių cigarečių, kaip pagalbinės priemonės norint mesti rūkyti, veiksmingumą ir saugumą. Taip pat vartojant elektronines cigaretes išlieka nikotino perdozavimo rizika, nes dažnai jos vartojamos netinkamai. Nikotinas ir kitos toksinės medžiagos, esančios elektroninių cigarečių skystyje, dėl savo kancerogeninio, kvėpavimo sistemą žalojančio poveikio, gali padaryti negrįžtamą žalą vaikų ir jaunimo sveikatai.

Galimi šalutiniai poveikiai vartojant el. cigaretes:

  • Nemalonus pojūtis dėl sudirgintos burnos ir gerklės gleivinės.
  • Padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, galvos skausmas ir svaigimas.
  • Krūtinės skausmai, sausas kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, čiaudulys, peršalimo simptomai.
  • Raumenų ir sąnarių skausmas.
  • Virškinimo sutrikimai.
  • Nemiga, nerimas, drebulys, nuovargis.
  • Išsausėjusi oda, kiti nemalonūs simptomai

Kai kuriuos elektroninių cigarečių vartotojų nurodomus simptomus galima sieti su nikotino perdozavimu, pavyzdžiui: pykinimą, vėmimą, širdies ritmo pokyčius, pasimetimą, galvos svaigimą ar nuovargį.

Svarbu! Lietuvoje yra uždrausta parduoti, vartoti ir su savimi turėti elektronines cigare­tes ir pildomąsias talpyklas asmenims iki 18 metų.

Skip to content