Menu Close

Kaip apsisaugoti nuo erkių?

Esant tokiems gražiems ir saulėtiems oras, bei karantinui, vis daugiau gyventojų renkasi pasivaikščiojimus nuošalesnėse vietovėse, parkuose ar laiką leidžia miškuose. Tad norime priminti apie erkes, kaip sumažinti riziką erkei įsisiurbti bei kaip saugiai ištraukti, jei erkė įsisiurbė.

Vienas iš svarbiausių rizikos veiksnių, kuris pastaraisiais dešimtmečiais pakeitė erkių populiacijos mastą, yra klimato kaita. Erkės tampa aktyvios, kai aplinkos temperatūra pasiekia 5–7 ºC. Erkės nešokinėja, neskraido, nekrenta iš medžių. Ant žmogaus kūno patenka, kai jis būna aplinkoje, kurioje yra erkių. Įsisiurbusi ir pasimaitinusi erkė pati savaime atsikabina ir nukrinta. Tik apie 50 – 60 proc. žmonių randa ant savo kūno erkių, tuo tarpu kiti erkės įsisiurbimo nepastebi, nes jis nesukelia jokio skausmo. Tačiau siurbdamos kraują, erkės gali perduoti erkinio encefalito, Laimo boreliozės (Laimo ligos), babeziozės, erlichiozės, Ku karštligės, tuliaremijos, Tibolo ligos (erkinės limfadenopatijos) ir kt. ligų sukėlėjus. Nustatyta, kad erkinio encefalito eiga ir pasekmės yra vienos sunkiausių tarp visų virusinių nervų sistemos infekcijų.

Norint sumažinti erkės įsisiurbimo tikimybę, rekomenduojama:

  • Vengti aukšta žole ir krūmais apaugusių vietovių.
  • Erkių populiacija gali būti sumažinta keliomis aplinkos valdymo priemonėmis – reguliariai pjaunant žolę aplink gyvenamuosius namus, po to ją išvežant, naikinant menkaverčius krūmus, sausuolius bei miško atliekas, platinant pasivaikščiojimo takus.
  • Dėvėti šviesius drabužius, ant jų lengviau pamatyti ropinėjančias erkes.
  • Galvą aprišti skarele arba dėvėti gerai priglundančią kepurę.
  • Drabužių su ilgomis rankovėmis dėvėjimas, kelnių sukišimas į kojines arba batus (mažina tikimybę erkei prisitvirtinti prie odos) .
  • Naudoti repelentus. Repelentais apruošiamos atviros žmogaus kūno vietos (veidas, kaklas, rankos). Repelentais galima apruošti ir gamtoje dėvimus drabužius. Apsaugos efektyvumas priklauso nuo repelento sudėties bei nariuotakojo jautrumo panaudotoms medžiagoms. Visų repelentų poveikis yra trumpalaikis.
  • Apžiūrėti savo kūną, ypač grįžus iš vietovių, kuriose galėjo būti erkių, kuo greičiau erkę ištrauti, jei ši įsisiurbė.
  • Tėvai kruopščiai turėtų apžiūrėti vaikus, ypač galvą.
  • Patartina gerai iššukuoti plaukus, išsismaudyti. Kol erkė randa kur įsisiurbti, gali praeiti net valanda.
  • Apžiūrėti drabužius, kuriais vilkėjote, nes su jais galite parsinešti erkių, o jos gali įsisiurbti ir vėliau. Apžiūrėjus drabužius reikėtų juos pakabinti negyvenamoje patalpoje arba saulėtoje vietoje.
  • Nereikėtų pamiršti, kad erkių į namus gali parnešti naminiai gyvūnai ant savo kailio, todėl ir juos būtina apžiūrėti.
  • Erkinio encefalito virusu galima užsikrėsti per termiškai neapdorotą infekuotą ožkų ar karvių pieną, tačiau tokie atvejai yra reti, kad to išvengti rekomenduojama vartoti pasterizuotą pieną. Virinant pieną erkinio encefalito virusas žūsta per 2 min., veikiant 70 ºC temperatūrai – per 5 minutes.

PSO didelio endemiškumo zonose (≥ 5 naujų atvejų/100 000 gyventojų per metus), kuriai priklauso ir Lietuva, rekomenduoja skiepytis visų amžiaus grupių asmenims, įskaitant ir vaikus. Lietuvoje valstybė nefinansuoja vakcinos, todėl pasiskiepyti norintys asmenys turi mokėti visą kainą už vakciną. Vakcinaciją galima pradėti bet kuriuo metų laiku, tačiau geriausia ankstyvą pavasarį, kol dar neprasidėjęs erkių aktyvumas. Žmogus tampa visiškai apsaugotas nuo erkinio encefalito praėjus 2 savaitėms nuo antrosios dozės suleidimo.

Įsisiurbus erkei reikia žinoti kaip saugiai ją ištraukti. Traukiant erkę, svarbu nesuspausti jos pilvelio (šeimininkui gali patekti ligos sukėlėjų) ir nenutraukti galvakrūtinės. Pincetu kuo arčiau erkės galvos paimti erkę ir nesukiojant staigiu judesiu traukti į viršų. Prieš traukiant erkę riebalų ir kitų medžiagų naudoti nereikia, nes pašaliniai dirgikliai suaktyvina erkės mitybą. Ištraukus erkę, pažeistą vietą rekomenduojama dezinfekuoti. Stebėkite erkės įkandimo vietą ir savo savijautą iki 4 savaičių. Jei erkės įkandimo vietoje atsiranda paraudimas, blogai jaučiatės, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Skip to content