Menu Close

Kovo 24-oji – Pasaulinė tuberkuliozės diena

Tuberkuliozė – pavojinga visuomenei infekcinė liga, kurią sukelia per orą plintanti tuberkuliozės mikobakterija, galinti pažeisti bet kurį organą, dažniausiai – plaučius. Tuberkuliozės mikobakterijas platina sergantis atvira plaučių TB forma žmogus. Dažniausias jos perdavimo būdas – oro lašelinis, taip liga perduodama apie 95 proc. atvejų. Į aplinką jos patenka sergančiąjam kosint, čiaudint, kalbant, juokiantis su smulkiais lašeliais, o asmuo įkvėpęs oro su šiomis bakterijomis užsikrečia.

Kas yra slapta ir atvira tuberkuliozės formos? Dauguma užsikrėtusiųjų serga slapta lėtine ligos forma. Kuomet asmuo užsikrečia tuberkuliozės mikobakterijomis, bet jos nėra aktyvios ir nesukelia jokių simptomų. Tokiu atveju sekama ligos eiga su gydytojo priežiūra, gali būti taikomas ir prevencinis gydymo kursas, siekant sumažinti atviros tuberkuliozės formos pasireiškimą. Nes yra tikimybė, kad ši liga išsivystys į aktyvią tuberkuliozės formą, kuria susirgus mirtingumas siekia 50 procentų. Aktyvia tuberkuliozės forma suserga imlus (jautrus) bakterijai žmogus, turintis nusilpusią imuninę sistemą. Tik aktyvios tuberkuliozės metu žmogus gali užkrėsti kitus, jam pasireiškia ligos simptomai.

Tuberkuliozės simptomai priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje dauginasi ligos sukėlėjas. Mikobakterijos dažniausiai pažeidžia plaučius (plaučių tuberkuliozė). Plaučių TB pasireiškia šiais požymiais:

  • 3 ir daugiau savaičių trunkantis kosulys (galimi kraujingi skrepliai);
  • svorio kritimas;
  • skausmas krūtinėje;
  • nuovargis ar silpnumas;
  • karščiavimas (temperatūra nebūna aukšta);
  • naktinis prakaitavimas;
  • šaltkrėtis.

Šie simptomai panašūs į kitų ligų simptomus, todėl pajutus juos būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis atliks reikiamus tyrimus ir esant reikalui, nukreips pulmonologo konsultacijai.

Ligą įtakojantys veiksniai:

  • artimas kontaktas su sergančiuoju atvira TB forma (artimai kontaktuojant su atvira plaučių TB sergančiuoju, rizika užsikrėsti TB mikobakterijomis suaugusiam žmogui yra 25–50 proc., o mažiems vaikams nuo sergančių tėvų ar kitų artimųjų – 45 – 60 proc.);
  • nusilpusi imuninė sistema;
  • prasta mityba ir higiena;
  • rūkymas ir piktnaudžiavimas alkoholiu, narkotikais;
  • vyresnis amžius su lydinčiomis lėtinėmis ligomis;
  • darbas gydymo įstaigoje;
  • keliavimas į šalis kuriose ypač paplitusi TB.

Tuberkuliozė išgydoma! Ją įveikti reikalingas nuoseklus gydymas, kuris trunka apie 6-8 mėn. Sergantysis TB turi griežtai laikytis gydymo reikalavimų (nustatytu laiku apsilankyti pas gydytoją, gerti vaistus), priešingu atveju ligonis neišgydomas. Taip pat svarbu laikytis poilsio rėžimo, pilnavertiškai maitintis, vengti žalingų įpročių, laikytis higienos reikalavimų. Nustatyta, kad vienas sergantysis atvira TB forma per metus gali užkrėsti iki 25 sveikų asmenų. Jei sergantysis laikosi asmens higienos, užkrėstųjų skaičius sumažėja per pusę.

Svarbu! Sergantysis atvira TB forma negali nutraukti gydymo, nes tokiais atvejais vystosi atspari vaistams tuberkuliozė. Tuberkuliozės atsparumas vaistams reiškia, kad ją gydyti vartojami vaistai nebegali sunaikinti TB mikobakterijos, todėl įprastas gydymas bus neefektyvus. Atsparumas vaistams išsivysto, jei netinkamai vartojami tuberkuliozei gydyti skirti vaistai, skiriamos netinkamos jų dozės, gydymas per anksti nutraukiamas ar daromos pertraukos gydymo kurso metu. Kuo didesniam kiekiui vaistų yra atsparios TB mikobakterijos, tuo ilgesnis gydymas ir mažesnė tikimybė pasveikti.

Tuberkuliozės infekcija ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto. Vaikus dažniausia užkrečia suaugęs sergantis aktyvia tuberkulioze. Todėl dar besilaukiant naujagimio reikia įsitikinti, ar visi šeimos nariai yra sveiki.

Viena iš tuberkuliozės profilaktikos priemonių – BCG vakcina, kuria skiepijami 2-3 parų naujagimiai. Vakcina neapsaugo nuo užsikrėtimo TB sukėlėjais, tačiau pirmus gyvenimo metus kūdikius saugo nuo labai sunkių ligos formų (tuberkuliozinio meningito ir miliarinės tuberkuliozės). Susirgus jomis šiame amžiuje išvengti neįgalumo bei mirties yra labai sunku, o paskiepyti vaikai išvengia šių sunkių ligos formų.

Profilaktinis tikrinimas.

Būtinas profilaktinis sveikatos patikrinimas dėl tuberkuliozės prieš pradedant dirbti ir kasmet darbuotojams, dirbantiems maisto gamyboje, sveikatos priežiūros, vaikų mokymo ir auklėjimo bei paslaugų teikimo gyventojams srityse.

Gerinant tuberkuliozės profilaktiką Lietuvoje, Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka tuberkulino testas atliekamas 7 metų amžiaus vaikams ir rizikos grupių vaikams (bendraujantiems su sergančiais TB šeimoje ar kolektyve, sergantiems lėtinėmis ligomis ir kt.).

Skip to content