Menu Close

Maisto švaistymas per karantino laikotarpį ir ne tik

???Maisto švaistymas – Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) duomenimis, beveik trečdalis viso pasaulyje pagaminto maisto prarandama ar išmetama. Preliminariais skaičiavimais lietuvis – apie 60 kg maisto, kuris dar galėtų būti suvartotas. ?????
Šiuo svarbiu metu, kai apsipirkimas parduotuvėse yra ribojamas ir galima eiti tik tada, kai būtinai reikia tam tikrų maisto produktų. Todėl kiekvienas iš mūsų dabar perkamės didesniais kiekiais. Primename, kad atsakingai pasirinktumėte maisto produktus, jų kiekį. Taip pat ypatingą dėmesį atkreiptumėte į maisto produktų tinkamumo vartoti terminą.
Užrašas „Tinka vartoti iki…“ informuoja vartotojus apie maisto saugą. Maisto produktai gali būti vartojami tik iki nurodyto termino. Jam pasibaigus, tokių produktų vartoti nepatariama, nes jie gali būti sugedę ir netgi pavojingi sveikatai.
Užrašas „Geriausias iki…“ informuoja apie maisto kokybę. Pasibaigus ant maisto produkto pakuotės nurodytam „Geriausias iki…“ terminui, jį vis dar saugu vartoti, tačiau gali būti pakitusios jo kokybinės savybės, pvz., spalva, forma.
Todėl rekomenduojame greitai gendančius produktus, paženklintus užrašu „Tinka vartoti iki…“ (pavyzdžiui: žuvies ar paukštienos produktai, gaminiai ar pusgaminiai, pienas ir pieno produktai, šviežiai spaustos, nepasterizuotos vaisių sultys ir pan.), suvalgyti pirmiausia, o maisto produktų, paženklintų užrašu „Geriausias iki…“ (pavyzdžiui: kruopų, miltų, makaronų, taip pat konservuotų, džiovintų maisto produktų ir pan.), galima įsigyti ir didesnį kiekį atsargoms
Tam, kad maistas namuose būtų naudojamas taupiai, patariame planuoti apsipirkimus ir pirkti tik tai, ko iš tiesų reikia. Taip pat tinkamai laikyti maisto produktus, gaminti reikiamą maisto kiekį, pagal galimybes stengtis išsaugoti maisto likučius (pvz., juos šaldyti). Tuos produktus, kurių negalima valgyti – kompostuoti ar perdirbti ir vadovautis principu – pirmas į šaldytuvą, pirmas iš jo.
Siekiant mažinti maisto švaistymą, vartotojai raginami įsitikinti, ar namuose turimi maisto produktai pasibaigus minimaliam tinkamumo vartoti terminui, kuris nurodomas pateikiant užrašą „Geriausias iki …“ arba „Geriausias iki … pabaigos“, dar yra tinkami vartoti, t. y. ar produkto pakuotė nėra pažeista (sukiužusi, aprūdijusi, mechaniškai pažeista ir pan.), ar produkto išvaizda nepakitusi, ar produktas neturi pašalinio kvapo. Jei nenustatoma defektų, susijusių su maisto sauga (pelėsio, pašalinio kvapo ir pan.), ar didelių kokybės nuokrypių, šių produktų rekomenduojama neišmesti – juos panaudoti ruošiant maistą.
Būkite sveiki! ??

Skip to content