Liaudies išmintis byloja: „Visur gerai, bet namuose geriausia”. Tačiau ar geriausia reiškia -saugiausia? Pastaruoju metu visuomenės sveikatos specialistai, medikai ir socialiniai darbuotojai kelia į viešumą vaikų saugos namuose problemą. Per metus iš 1000 vaikų daugiau nei 100 susižaloja. Vaikų iki 14 metų mirtį dažniausiai lemia išorinės priežastys, tarp jų ir buitinės traumos. (Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Neinfekcinių ligų profilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos administratorė Justina Račaitė)
Sausio 22 d. su lopšelio – darželio „Žilvitis“ „Zuikučių“ grupe nuo to ir pradėjome savo pokalbį.
Nors iš pradžių mums pavojingiausios vietos atrodė – gatvė, ledas, aukštas kalnas, bet pasigilinę supratome, kad pavojinga gali būti visur – net grupėje ar namuose. Vienintelė taisyklė – visur ir visada elgtis saugiai, tik tokiu būdu nenukentėsime net ir pavojingiausiose vietose.
Visi kartu tyrinėjome ir aptarėme iliustracijas, kuriose pavaizduotos skirtingos vietos ir situacijos, pavyzdžiui situacija – Gimtadienis, „lyg nepavojinga“ – manėme mes, bet atkreipę dėmesį į degančias žvakutes ant torto supratome, neapdairus elgesys su žvakutėmis didelę šventę gali paversti dar didesniu pavojumi. Išnagrinėję visas iliustracijas, pasikartojome taip gerai žinomą pagalbos numerį – 112 ir parepetavome, ką paskambinus reikėtų sakyti.
Galiausiai ėmėmės žinių įtvirtinimo: sprendėme užduotis, ieškojome pavojingiausių ir nesaugiausių daiktų ir juos įvardijome.
Iš tiesų, apie veiksmus kilus pavojui, vaikai viską puikiai žino patys, tereikia su jais kalbėti, visuomet geriau pamąstę jie randa teisingiausią atsakymą.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Urtė Vaškytė