Menu Close

Vasarą infekcinių žarnyno ligų galima išvengti

☀️Vasarą padaugėja atvejų, kai apsinuodijama nesaugiu maistu. Apie 70 proc. susirgusių žarnyno infekcinėmis ligomis asmenų Lietuvoje užsikrečia namuose. Apie 30 proc. žarnyno infekcinių ligų protrūkių kasmet būna susiję su maisto tvarkymo subjektų veikla. Dažniausios protrūkių priežastys yra nesaugus maisto laikymas bei rankų higienos reikalavimų pažeidimai.
Žarnyno užkrečiamosios ligos ir maisto toksinės infekcijos – tai grupė užkrečiamųjų ligų, plintančių per patogeniniais mikroorganizmais užterštą maistą, vandenį ir nešvarias rankas. Nors žarnyno infekcines ligas gali sukelti daug patogeninių mikroorganizmų (virusai, parazitai, pirmuonys, bakterijos), vasaros sezono metu dažniausiai užsikrečiama maiste esančiomis bakterijomis: salmonelėmis, kampilobakterijomis, jersinijomis, ešerichijomis, stafilokokais. Šių bakterijų gali būti paukščių, naminių gyvulių žarnyne. Užsikrečiama dažniausiai per nepakankamai gerai karščiu apdorotą maistą: mėsą, paukštieną, kiaušinius, pieną ir jų produktus arba žalias daržoves, užterštas gyvūnų išmatomis. Užsikrėsti užkrečiamųjų ligų sukėlėjais galima nurijus užteršto upės, ežero, tvenkinio vandens.
Apsinuodijimo maistu priežastimi gali būti greitai gendantis maistas (salotos, mišrainės su majonezu, karšto rūkymo mėsa, žuvis, dešros, paštetai taip pat pieno produktai, kreminiai gaminiai ir kt.), ypatingai jei toks maistas kelias valandas buvo laikomas 20 ̊C ir aukštesnėje temperatūroje. Vasarą padaugėja ir atvejų, kai tuo pačiu nesaugiu maistu apsinuodija grupė žmonių. Dažniausiai tokių protrūkių priežastimi būna ant žarijų paruošti kepsniai iš vištienos, namuose, kavinėse bei restoranuose vestuvėms ar kitiems pobūviams iš anksto paruoštas, netinkamai apdorotas karščiu maistas.
Kaip tinkamai laikyti maisto produktus?
❗️Nepalikite maisto kambario temperatūroje ilgiau nei 2 valandas.
❗️Nedelsdami atvėsinkite nesuvartotą arba greitai gendantį maistą, laikykite šaldytuve ne žemesnėje nei +5ºC temperatūroje.
❗️Karštus patiekalus iki pateikimo laikykite ne žemesnėje kaip 60 laipsnių temperatūroje.
❗️Laikytis gamintojų nurodytų maisto laikymo sąlygų.
❗️Neatitirpinkite užšaldyto maisto kambario temperatūroje, geriausia šaldytuve atskirame uždengtame inde.
❗️Šaldytuve laikykite atskirai žalią mėsą, ypač paukštieną ir žuvį nuo kitų maisto produktų. Geriausia šiuos maisto produktus laikyti atskirose maišeliuose ar uždarytose dėžutėse.
Vartokite tik saugų maistą ir vandenį.
❗️Maistui gaminti vartokite švarų geriamąjį vandenį.
❗️Pieną ar iš jo pagamintus produktus, ypač pirktus turgavietėse iš atsitiktinių asmenų, pakaitinti ar kitaip termiškai apdoroti.
❗️Kruopščiai plaukite šviežius daržoves ir vaisius.
Laikykitės švaros.
❗️Plaukite rankas prieš maisto ruošimą ir kiekvieną kartą po sąlyčio su žalia mėsa, paukštiena, kiaušiniais ir baigę juos gaminti, nuplaukite su muilu rankas, o su specialiu indams plauti skirtu plovikliu ir kempinėle – stalus, indus, virtuvės įrankius.
❗️Plaukite rankas pasinaudojus tualetu ir prieš valgį.
❗️Saugokite, kad į virtuvę ir ant maisto nepatektų vabzdžių ir kitų parazitų.
Kaip tinkamai termiškai apdoroti maistą?
❗️Gerai išvirkite ar iškepkite gyvūlinės kilmės maisto produktus: mėsą, vištieną, žuvį, kiaušinius.
❗️Iš šių produktų gaminami gaminiai turi būti pakaitinami iki ne žemesnes nei 70 laipsnių temperatūros.
❗️Gerai paruoštos mėsos ar paukštienos besiskiriantis skystis yra skaidrus, bet ne rausvas.
❗️Iš anksto paruoštą ar ilgiau šaldytuve laikytą maistą prieš vartojimą būtina gerai pakaitinti.
Saugus maistas išvykoje
Užkandžiams kelionėje, poilsio prie vandens metu labai tinka duonos gaminiai, šaltai rūkyti mėsos gaminiai, šviežios daržovės, sausainiai, džiūvėsiai, riešutai razinos ir kt.
Nerekomenduojama ketinantiems, pavyzdžiui, visai dienai vykti į paplūdimį imti greitai gendančio maisto (pvz., virta, kepta mėsa, karštai rūkyti mėsos gaminiai, pieno produktai, kulinarijos, konditerijos gaminiai), nes toks maistas turi būti laikomas šaltyje ir suvartojamas per trumpą laiką.
Rimtai sunerimti ir kreiptis gydytojų pagalbos būtina, jeigu yra šie ligos simptomai: kūno temperatūra didesnė nei 38 laipsniai; dažnas viduriavimas su krauju; dažnas ir gausus vėmimas; dehidratacijos požymiai (sausumas burnoje, sumažėjęs šlapimo kiekis, galvos svaigimas); ligos požymiai tęsiasi ilgiau nei 3 dienas.
Daugiau patikimos informacijos, apie infekcines žarnyno ligas, galima rasti Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro interneto svetainėje www.ulac.lt.

Skip to content