Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, tuberkuliozė iki šiol tebėra viena iš labiausiai pasaulyje paplitusių užkrečiamųjų ligų. Pasak PSO, šios ligos bakterijas nešioja trečdalis žmonijos. PSO duomenimis, Lietuva yra viena iš endeminių tuberkuliozės šalių, kur kasmet registruojama apie 1000 naujų tuberkuliozės atvejų. Tuberkuliozės gydymas vidutiniškai trunka 6–8 mėnesius. Pasaulinės tuberkuliozės dienos tikslas – geriau informuoti planetos gyventojus apie šią pavojingą ligą.
Kas yra tuberkuliozė?
Tuberkuliozė – tai oro lašiniu būdu plintanti užkrečiamoji liga, kurios metu gali būti pažeisti įvairūs žmogaus organai, dažniausiai – plaučiai. Šią ligą sukelia tuberkuliozės mikobakterijos (TM), kurios atsparios aplinkos poveikiui – žemai temperatūrai, džiovinimui, rūgštims, šarmams, alkoholiui. Sukėlėjo gyvybingumas sumažėja saulės šviesoje (veikiant tiesioginiams saulės spinduliams žūva per 45–60 min.), virinimo temperatūroje (100°C ) mikobakterijos žūva per 5–10 min.
Kiek Lietuvoje ir pasaulyje serga tuberkulioze?
2016 m. užregistruota 1442 TB atvejai. Nuo 1998 m. visų TB atvejų sumažėjo daugiau nei 54 proc. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis trečdalis pasaulio gyventojų yra infekuoti tuberkuliozės mikobakterijomis Apie 10 proc. užsikrėtusiųjų suserga tuberkulioze. Susirgimų skaičius yra toks didelis, kadangi egzistuoja ne tik aktyvi, bet ir latentinė (slaptoji) tuberkuliozės forma, kuri sudaro 90 % visų susirgimų.
Tuberkuliozės plitimas
Tuberkuliozė plinta oro lašiniu būdu – per žmones supantį orą. Kai tuberkulioze sergantis asmuo kosti tuberkuliozės bakterijos 167 km/val greičiu skrieja oru ir gali pasiekti kitą asmenį. Šis infekcijos plitimo būdas yra itin efektyvus, nes lašeliai labai maži ir išlieka aplinkoje keletą valandų, o infekcijai sukelti atmosferoje pakanka labai nedidelio skaičiaus tuberkuliozės bakterijų. Tuberkuliozė plinta oru iš vieno asmens kitam. Bakterijos patenka į orą, kai plaučių ar gerklų tuberkulioze sergantis asmuo kosėja, čiaudi, kalba, dainuoja. Šalia esantys žmonės gali įkvėpti šių bakterijų ir užsikrėsti. Žmogui įkvėpus tuberkuliozės bakterijų, jos nusėda plaučiuose ir pradeda daugintis. Iš plaučių per kraują jos gali patekti į kitus organus, pavyzdžiui, inkstus, stuburo ir galvos smegenis. Tuberkuliozė kitose kūno dalyse, pavyzdžiui, inkstuose ar stubure, paprastai yra neužkrečiama. Labai tikėtina, kad tuberkulioze sergantis žmogus perduos ją tiems, su kuriais leidžia laiką kasdien. Tai šeimos nariai, draugai, bendradarbiai ar mokyklos draugai.
Tuberkuliozės bakterijos nusėda dulkėse ir gyvybingos aplinkoje gali išlikti iki pusės metų ypač jei jų nepasiekia tiesioginiai saulės spinduliai ir yra drėgmės. Kai dulkės pasklinda ore (šluojant, pučiant vėjui ar vaikams žaidžiant ant grindų).Tuberkuliozės bakterijos pakyla į orą ir gali būti įkvėptos.
Tuberkuliozės simptomai
Tuberkuliozės simptomai pasireiškia, kai tuberkuliozės bakterijos pradeda organizme daugintis. Plaučių tuberkuliozė gali sukelti tokius simptomus:
- kosulį, trunkantį 3 ar daugiau savaičių;
- kosėjimą su skrepliais ar su krauju.
Ligonis gali skųstis kitais negalavimais, rodančiais susirgimą tuberkulioze:
- silpnumu ar nuovargiu;
- svorio kitimu;
- apetito nebuvimu;
- šaltkrėčiu;
- karščiavimu;
- prakaitavimu naktį;
- skausmą krūtinėje.
Dauguma užsikrėtusių ligos gali nepastebėti, nes simptomai nepasireiškia. Kai tuberkuliozę sukeliančios bakterijos, patekusios į organizmą tarsi „užsikonservuoja“, užsikrėtusieji serga latentine tuberkuliozės forma. Ji aplinkiniams neperduodama, tačiau nusilpus imunitetui, gali išsivystyti į aktyviąją tuberkuliozę. Organizmo atsparumą mažina lėtinės ligos, ŽIV infekcija, nevisavertė mityba, narkotikai, alkoholis, gyvenimas ankštose, perkrautose patalpose.
Kaip diagnozuojama tuberkuliozė?
Šeimos nariai bei kiti bendravusieji (pvz., bendradarbiai ir kt.) su sergančiuoju, privalo pasitikrinti sveikatą. Suaugusieji tiriami rentgenologiškai (dviejų krypčių rentgenograma), o vaikams – atliekamas tuberkulino mėginys. Visais šiais atvejais reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Tuberkulino mėginys (Mantu reakcija) – tai vienintelis ir nepakeičiamas diagnostinis testas, nes pagal odos reakciją į tuberkulino mėginį galime vertinti užsikrėtimą tuberkuliozės mikobakterijomis, prieštuberkuliozinių skiepų efektyvumą bei tuberkuliozės infekcijos paplitimą tarp gyventojų. Kiekvienoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kurią asmuo yra pasirinkęs, teisės aktais nustatyta tvarka, tuberkulino mėginius rekomenduojama atlikti visiems 7 metų amžiaus ir tam tikrų rizikos grupių vaikams (bendraujantiems su sergančiais TB šeimoje ar kolektyve, sergantiems lėtinėmis ligomis ir kt.).
Vėlyvas sergančiųjų išaiškinimas ir nekokybiškas gydymas – tai dvi pagrindinės sergamumo tuberkulioze didėjimo priežastys, dominuojančios ne tik pasaulyje, bet ir mūsų šalyje.
Tuberkuliozės profilaktika
Viena iš tuberkuliozės profilaktikos priemonių – BCG vakcina, kuri apsaugo nuo sunkių tuberkuliozės formų. Šia vakcina skiepijami visi 2–3 parų naujagimiai.
Bendrosios tuberkuliozės profilaktikos priemonės:
- vengti artimo (iki 1,5 m atstumu) bendravimo su sergančiaisiais plaučių tuberkulioze (kosinčių, skrepliuojančių);
- stiprinti imunitetą (tinkamai maitintis, grūdintis, gydyti gretutines ligas, sudaryti sąlygas poilsiui ir teigiamai psichologinei aplinkai);
- apsikrėtus, bet tuberkulioze nesusirgus, kai kuriais atvejais skiriami vaistai (dažniau vaikams), kurie gali būti vartojami gana ilgą laiką – iki 6 mėnesių (vaistai vartojami pagal griežtus gydytojo nurodymus).
Mitai apie tuberkuliozę
- Tuberkuliozė – praėjusių laikmečių liga. NETIESA!
Išsivysčiusiose šalyse epidemiologinė tuberkuliozės situacija ženkliai pagerėjusi, tačiau ši liga ir šiais laikais vis dar kelia didelę grėsmę žmonių sveikatai.
- Tuberkuliozė – asocialių žmonių liga. NETIESA!
Tuberkuliozė jau seniai peržengė visus barjerus ir gali paveikti bet kurį iš mūsų, nepriklausomai nuo socialinės padėties ar gyvenimo sąlygų.
- Tuberkuliozė – plaučių liga. NETIESA!
Nors 80 proc. atvejų tuberkuliozės mikobakterijos pažeidžia asmens plaučius, jos gali pažeisti ir kitus audinius: kaulus, sąnarius, limfmazgius, smegenis, inkstus, kepenis ir kt.
- Tuberkuliozė – nepagydoma liga. NETIESA!
Lauku diagnozuota tuberkuliozė gali būti išgydyta; tiesa gydymo kursas neretai trunka pusę metų ir ilgau.
- Nėra simptomų – nėra tuberkuliozės. NETIESA!
Tik dalis užsikrėtusiųjų tuberkuliozės sukėlėju serga aktyvia tuberkuliozės forma; kitų organizme mikobakterijos gali tūnoti metų metus nesukeldamos jokių pojūčių ir laukdamos, kada nusilpus žmogaus imunitetui galės smogti iš visų jėgų.
Parengta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informaciją.