Menu Close

Lapkričio 18 d. Europos supratimo apie antimikrobines medžiagas diena

‼️
Šiais metais minint „Supratimo apie antibiotikus“ dieną Pasaulio sveikatos organizacija siūlo pakeisti pavadinimą į „Supratimo apie antimikrobines medžiagas“ dieną, nes pasaulyje didėja atsparumas įvairesniems antimikrobiniams vaistams, todėl siekta išplėsti šios kampanijos tikslus nuo antibiotikų iki visų antimikrobinių medžiagų. Tokiu būdu atkreipti visuomenės dėmesį į bereikalingą antimikrobinių medžiagų vartojimą, geriau suprasti neteisingas antimikrobinių medžiagų vartojimo pasekmes ir protingo vartojimo svarbą.
Antimikrobinių vaistų sąvoka apima ne tik antibiotikus, bet ir antivirusinius, priešgrybelinius ir antiparazitinius preparatus, kurie yra reikalingi žmonių bei gyvūnų infekcijų gydymui bei taip pat naudojami prieš augalų infekcijas.
Minint Euporos supratimo apie antimikrobines medžiagas dieną, plačiau apžvelksime antibiotikų vartojimą, kodėl antibiotikus reikia vartoti atsakingai ir tik paskirtus gydytojo.
‼️Neteisingas antibiotikų vartojimas:
❌skatina atsparių bakterijų vystymąsi;
❌naikina gerąsias organizmo bakterijas;
❌sukelia pašalinius reiškinius.
Kaip bakterijos tampa atsparios?
Atsparumas antibiotikams – tai bakterijų gebėjimas išlikti ir net daugintis gydant specifiniais antibiotikais. Dažnas ir neteisingas antibiotikų vartojimas yra bakterijų atsparumo priežastis. Be reikalo vartojami antibiotikai ne tik negydo, bet ir kenkia, nes antibiotikai nemoka atsirinkti, kuri bakterija yra gera, o kuri – bloga, juos vartojant naikinamos ir gerosios žmogaus bakterijos, išbalansuojama natūrali žarnyno, odos ir kita mikroflora. Tik užkirtus kelią atsparių bakterijų atsiradimui ir plitimui išlaikysime antibiotikus efektyvius ateinančioms kartoms.
Antibiotikų efektyvumas mūsų rankose! Stenkimės vartoti juos tik tada kada paskyrė gydytojas ir laikytis nurodytų dozių ir kurso, nenutraukite jų vien tik pagerėjus savijautai, nes dar nesunaikintos bakterijos įgyja atsparumą tam preparatui. Nevartokime antibiotikų be reikalo, vartokime juos atsakingai, žinodami, kad dažnai tai vienintelis vaistas nuo tam tikrų ligų, jei šis vaistas nebeteks savo unikalaus efektyvumo – nebegalėsime pasveikti!
Kada reikia ir kada nereikia antibiotikų?
Į šį klausimą Jums atsakys tik gydytojas, įvertinęs Jūsų ligą. Klaidinga manyti, kad vartojant antibiotikus virusinei infekcijai išvengsite bakterinės.
Kiekvieno iš mūsų pareiga išsaugoti antibiotikų veiksmingumą, todėl antibiotikus vartokite atsakingai.
✅Laikykitės gydytojo nurodymų vartojant juos, nesavivaliaukite.
✅Antibiotikai nepadės, jei peršalote ar susirgote gripu.
✅Antibiotikai neveikia kaip nuskausminamieji ir negali palengvinti galvos ar kitų kūno dalių skausmo bei sumažinti karščiavimo.
✅Jei vartosite antibiotikus nesilaikydami gydytojo nurodymų, pvz. jei juos vartosite trumpesnį laiką, sumažinsite dozę arba vartosite juos neteisingais intervalais, bakterijos gali tapti atsparios antibiotikui.
✅Gydydamiesi antibiotikais gerkite daugiau skysčių, kad iš organizmo lengviau pasišalintų toksinai.
✅ Negalima vartoti be recepto įsigytų antibiotikų, ar skolintis ir dalintis su kitais žmonėmis.
✅Jei liko antibiotikų po gydymo kurso, negalima pasilikti atsargai, jei vėl prireiktų vartoti. Paklauskite vaistininko, kur pašalinti likusius vaistus.
✅Po gydymo antibiotikais atstatykite normalią organizmo mikroflorą probiotikais (gerosiomis bakterijomis), jų įsigysite vaistinėse, taip pat jų gausu natūraliose produktuose: jogurte, kefyre, rūgpienyje.
✅ Dėl neteisingai vartojamų antibiotikų, nesilaikant gydytojo nurodymų, bakterijos taps atsparios, todėl kitą kartą vartojami antibiotikai nepadės.
Skip to content