Menu Close

Mano penki pojūčiai

Su darželio – lopšelio „Ežiukų“ grupe žengėme į pojūčių pasaulį. Tiesa, jame esame nuolat, tik pamokėlės metu plačiau aptarėme pojūčių gausą, svarbą ir galimybes.
Visų pirma suskaičiavome penkis pagrindinius žmogaus kūno pojūčius:
Regėjimas. Regėjimo organas yra šios mįslės atsakymas – „Už aukšto kalno dvi saulės teka“. „Akys“- sušuko vaikai. Teisingai įmynę mįslę, vaikai paaiškino, jog akys svarbus organas, leidžiantis matyti draugus, aplinką, žaislus. Tikra tiesa, o, kad regėjimas būtų geras atlikome užduotį ieškodami paveikslėliuose skirtumų, aptarėme koks maistas naudingas akims bei kokia yra jų higiena.

Klausa. Klausos organas ausys. Tai itin svarbus pojūtis padedantis orientuotis aplinkoje girdėti pašnekesius ir patį save – teigė vaikai. Ausų valymas, šalčio ir didelio triukšmo vengimas apsaugo mums nuo klausos sutrikimų. O kaip girdime pasitikrinome klausydami ir spėdami įvarius garsus.
Uoslė. Nors grupės draugai išdavė draugus, kurie pirštu nosytėje kažko tai ieško, nusprendėme, kad ne tam ji reikalinga. Užuosti įvairiausius kvapus – toks nosytės privalumas. Aptarėme kurie daiktai, objektai turi kvapą, kurie ne. Taip pat pasitikrinome, ar visgi gerai užuodžiame ir skiriame kvapus. Uždengtomis akimis uostėme – dantų pastą, citriną, česnaką ir visai nesunkiai juos atpažinome!
Skonis. Liežuvis padeda pajusti skonio malonumą. Su liežuvio galiuku mes geriausiai jaučiame saldumą, su kraštais – rūgštumą, šaknimi – kartumą. Nutarėme, jog nei vienas nenorime prarasti skonio pojūčio, todėl privalome išlikti sveiki ir saugotis ligų. Vėliau vardijome produktus ir kalbėjome kokio skonio jie yra. Galiausiai uždengtomis akimis ragavome – bananą, mandarinus ir akimirksniu įvardijome juos bei jų skonio savybes.
Lytėjimas. Oda dengia visą mūsų kūną, saugo nuo nešvarumų bei sužalojimų. Odos pagalba galime jausti įvairius paviršius, šaltį, karštį, skausmą. Pakalbėjome apie dalykus, daiktus, kuriuos paliesti galime ir kurių ne. O pabaigoje vėl išbandėme save, uždengtomis akimis, rankomis lietėme daiktus bei įvardijome jų paviršių savybes, pavyzdžiui pliušinis meškiukas pasirodė labai švelnus, moliūgas – grublėtas ir slidus, o kankorėžis aštrus.

Norint gyventi pilnavertį, sveiką gyvenimą privalome rūpintis savimi nuo galvos iki kojų, kiekvienas kūno pojūtis dovanoja vis kitą jausmą, ypatingai vaikai turi lavinti šias savybes, kad kuo ankščiau ir geriau pažintų pasaulį, turėtų savo nuomone apie tai kas jiems patinka ir ne, gerintų smegenų veiklą, turtintų žodyną ir geriau pažintų patys save.
Viską aptarę ir galima sakyti atlikę pilną pojūčių „patikrą“ atlikome užduotį, tam kad užtvirtintume savo žinias.

Informaciją paruošė: Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Urtė Vaškytė

Skip to content