Menu Close

Moterų sveikatos stiprinimas

Siekiant išlikti sveikoms ir apsisaugoti nuo piktybinių navikų moterims rekomenduojama profilaktiškai tikrintis sveikatą pas šeimos gydytoją, kuris seks Jūsų sveikatos būklę, atliks reikiamus tyrimus, suteiks išsamią informaciją apie Jums naudingą sveikatos prevencinę programą. Svarbu! Paslaugos pagal prevencines programas yra nemokamos.

Kretingos rajone moterų sergamumas dėl piktybinių navikų nuo 2018 m. išaugo 5,2 proc., o mirtingumas – 2,7 proc. Pastaraisiais metais daugiausiai moterų sergančių piktybiniais navikais buvo nuo 45 m. iki 64 m. amžiaus. Pagal gyvenamąją vietą daugiau sergančiųjų piktybiniais navikais gyveno miesto teritorijoje.

Moterų sergamumui mažinti nuo krūties piktybinių navikų, taikoma prevencinė programa nuo 50 iki 69 metų imtinai, kurioms kartą per 2 metus gali būti atliekamas mamografinis tyrimas. 2019 m. Kretingos rajone krūties piktybiniais navikais sirgo 124 moterys, mirė 5 moterys. Gavus šeimos gydytojo siuntimą atlikti mamografinį tyrimą, galima iš anksto užsiregistravus (atvykus arba telefonu) mamografijos įrenginį turinčioje sveikatos priežiūros įstaigoje, atliksiančioje tyrimą.

Dar viena aktuali sveikatos problema Kretingos rajono savivaldybėje yra gimdos kaklelio vėžys. 2019 m. gimdos kaklelio navikais sirgo 38 moterys, mirusios yra 5 moterys. Prevencinė programa skirta moterims nuo 25 iki 59 metų imtinai, kurios gali kartą per 3 metus pasitikrinti sveikatą. Tyrimo metu atliekamas citologinio tepinėlio tyrimas. Patikros metu nemokamai atliekamas PAP testas, t.y. moteriai paimamas tepinėlis nuo gimdos kaklelio paviršiaus ir iš kaklelio kanalo. Tepinėlis bus ištirtas ir tolimesni veiksmai priklausys nuo tyrimo rezultatų.

Taip pat raginame Kretingos rajono moteris labiau atkreiptį dėmesį į apgamus. Melanoma – agresyviausia odos vėžio forma, tačiau anksti nustačius ligą, išgydyti galima apie 97 proc. pacientų. Apie 50 proc. melanomų išsivysto iš jau esančių gerybinių odos navikų – apgamų. Melanomos prevencinė profilaktikos programa nėra vykdoma, tačiau galima kreiptis į dermatologą ir nemokamai pasitikrinti. 2019 m. sergamumas melanoma daugiau paplitęs ir išaugęs tarp Kretingos rajono moterų (sirgo 12 moterų) nei vyrų (sirgo 7 vyrai).

Namuose apžiūrint apgamus rekomenduojama atkreipti dėmesį į šiuos kriterijus: darinio asimetrija; netaisyklingi darinio kraštai; netolygi spalva, spalvų įvairovė; darinio diametras daugiau nei 6 cm; dydžio, formos, spalvos pokyčiai ar pakilimas virš odos, taip pat atsiradęs kraujavimas iš darinio ar niežėjimas. Reiktų atkreipti dėmesį ir į vieną už kitus labiau išsiskiriantį darinį. Pastebėjus šiuos pokyčius, reikia nedelsiant kreiptis pas gydytoją.

Melanomos prevencinės priemonės:

  • Rekomenduojama vengti saulės poveikio vidurdienio metu (ypatingai nuo 10 iki 16 valandos) – reikėtų likti patalpoje ar pavėsyje, šešėlyje.
  • Rekomenduojama kremu tepti odą 20 – 30 minučių prieš išeinant į lauką, o pakartotinas aplikacijas taikyti kas 2 valandas būnant lauke, maudantis telkinyje bei prakaituojant.
  • Taip pat odą nuo saulės poveikio galima apsaugoti dėvint apsaugines tekstilines priemones (kepuraites, marškinėlius ar šortus).
  • Svarbu vengti deginimosi soliariumuose. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, deginimasis soliariumuose iki 35 m. padidina melanomos atsiradimą 75 proc.

Svarbu žinoti! Reguliarus tikrinimasis mažina riziką susirgti. Amžius, gyvenimo būdas, paveldimumas ir kiti veiksniai daro įtaką mūsų sveikatai. Pasinaudokite proga išsitirti, nuraminkite save ir savo artimuosius.

 

Duomenų šaltinis: Higienos instituto sveikatos informacijos centras

Skip to content