Menu Close

Nepakeičiama nauda širdžiai ir kraujagyslėms – metimas rūkyti

Dėl žalingo poveikio rūkymas gali sukelti širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo sistemos ligas, vėžį, kitas ligas ir sveikatos sutrikimus. Metimas rūkyti yra veiksmingiausias būdas sumažinti sergamumą rūkymo sukeltomis ligomis ir mirtingumą nuo jų.

Apie 70 proc. visų rūkančiųjų norėtų mesti rūkyti, dauguma jų yra bent kartą tai bandę, tačiau tik 1 – 5 proc. bandžiusiųjų savarankiškai mesti pavyko nerūkyti ilgiau nei metus. Todėl rūkantiesiems yra reikalinga pagalba. Dažnai žmonėms prireikia 2 – 3, o kartais ir daugiau kartų, kol galiausiai pavyksta.

Rūkymo poveikis širdies ir kraujagyslių ligoms. Rūkaliai tris kartus dažniau serga širdies ir kraujagyslių ligomis, iš jų koronarine širdies liga ir insultu. Nikotinas pažeidžia periferines kraujagysles, skatindamas aterosklerozės atsiradimą. Rūkantieji dažniau skundžiasi protarpiniu šlubumu, jiems gali atsirasti kojų gangrena. Rūkančiųjų tikimybė mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra 1,6 karto didesnė nei nerūkančiųjų. Jaunesnių nei 50 metų rūkalių miokardo infarkto rizika yra 5 kartus didesnė nei nerūkančiųjų. Kontraceptikus vartojančioms moterims rūkymas net 20 kartų padidina miokardo infarkto ir insulto riziką. Rūkantiems dažniau diagnozuojama besimptomė miokardo išemija.

Metus rūkyti miokardo infarkto ir insulto rizika per pirmuosius dvejus metus sumažėja 50 proc. Greitas metimo rūkyti efektas – pagerėjusi savijauta, kvėpavimo funkcija, padidėjęs apetitas. Tačiau šių ligų ir mirčių galima išvengti metus rūkyti.

Priežastys dėl kurių verta atsisakyti rūkymo:

Suraskite keletą priežasčių dėl kurių verta mesti rūkyti (ir kurios atrodo labai svarbios jums). Galvokite ne vien apie savo sveikatą. Pavyzdžiui:

  • Kiek lėšų aš sutaupysiu nebepirkdamas cigarečių;
  • Kiek laiko aš turėsiu, nes nebereiks daryti pertraukų tam kad parūkyčiau, nusipirkčiau naują pakelį;
  • Galėsiu giliau kvėpuoti ir nebekosėsiu taip dažnai;
  • Aš būsiu geresniu pavyzdžiu savo vaikams;
  • Mano tėvai, žmona, vaikai, anūkai, bendradarbiai didžiuosis manimi.

Užsirašykite visas priežastis dėl kurių jūs norite mesti rūkyti. Išvardinkite taip pat ir būdus kaip nugalėti troškimą užsirūkyti. Ir laikykite šį sąrašą vietose kuriose jūs dažnai jį matysite.
Geros vietos yra ten kur jūs laikėte savo cigaretes: savo piniginėje, kišenėje ar rankinėje, virtuvėje, automobilyje ar kitur.

Metus rūkyti miokardo infarkto ir insulto rizika per pirmuosius dvejus metus sumažėja 50 proc. Greitas metimo rūkyti efektas – pagerėjusi savijauta, kvėpavimo funkcija, padidėjęs apetitas.

Kaip reaguoja organizmas, metus rūkyti?
Praėjus nuo 1 iki 4 val.: jūsų kraujospūdis ir širdies susitraukimų dažnis vėl tampa normalūs.
8 valandoms: normalizuojasi deguonies kiekis, esantis jūsų kraujyje.
1 dienai: iš organizmo pašalinamas anglies monoksidas; po truputį pradeda valytis plaučiai.
2 dienoms: paaštrėja uoslės ir skonio pojūčiai.
3 dienoms: atsipalaiduoja bronchai, tampa lengviau kvėpuoti.
2-12 savaitėms: pagerėja viso kūno kraujotaka.
3-9 mėnesiams: pradeda nykti tokie simptomai kaip kosulys, dusulys. Plaučių funkcija pagerėja bent 10 proc.
1 metams: per pusę sumažėja miokardo infarkto rizika, lyginant su rūkančiaisiais.
10 metų: per pusę sumažėja plaučių vėžio tikimybė, lyginant su rūkančiaisiais.
15 metų: tikimybė susirgti miokardo infarktu visiškai sumažėja ir susilygina su nerūkančiųjų tikimybe.

Skip to content