Menu Close

Pasaulinė širdies diena

Širdies ir kraujagyslių ligos yra bendrinis terminas, vartojamas įvardyti ligas, kurios turi įtakos širdies ir kraujagyslių sistemai. Dažnai jos turi tas pačias priežastis, joms taikomi tie patys gydymo būdai. Širdies ir kraujagyslių ligos įskaitant insultus, pasaulyje kasmet nusineša 17,3 mln. gyvybių ir šis skaičius vis auga. Manoma, kad 2030 m. jis gali pasiekti 23 mln. mirčių per metus. Lietuvoje širdies ir kraujagyslių ligos seniai pasiekė epidemijos lygį. Kas antrą mirtį Lietuvoje sukelia kraujotakos sistemos ligos, tai kasmet sudaro apie 55 proc. visų mirčių (pasaulio vidurkis – apie 29 proc.). Lietuvos rodikliai daugiau nei du kartus blogesni nei senųjų Europos Sąjungos šalių.
Kita opi problema, jog dažnas susirgęs nesugeba atpažinti pirmųjų besivystančio insulto, miokardo infarkto požymių, supainioja juos su kitomis ligomis: bronchų, skrandžio, stuburo ir t.t.
Perspėjantys širdies infarkto požymiai:
* Nemalonus jutimas krūtinėje (diskomfortas): spaudimas ar skausmas krūtinės viduryje už krūtinkaulio ar tarp krūtų;
* Diskomfortas ir/ar skausmas, plintantis į kitas viršutinės kūno dalies sritis: vieną ar abi rankas, nugarą, kaklą, apatinį žandikaulį, skrandžio sritį;
* Oro trūkumas kartu su nemaloniu jutimu krūtinėje.
* Šiuos požymius gali lydėti silpnumas, jėgų netekimas, šaltas prakaitas, nerimas, mirties baimė, pykinimas, vėmimas, galvos svaigimas, sąmonės praradimas.
Perspėjantys insulto požymiai:
* Staigus rankos, kojos, vienos veido pusės nusilpimas;
* Staigus suvokimo, kalbos sutrikimas;
* Staigus regėjimo sutrikimas viena ar abiem akimis;
* Staigus koordinacijos, pusiausvyros, eisenos sutrikimas;
* Staigus stiprus galvos skausmas be aiškios priežasties.
Atsiradus išvardintiems infarkto ar insulto požymiams svarbu kuo greitesnė medicininė pagalbas, nes užsikimšusios kraujagyslės atvėrimas ir kraujotakos atstatymas gali išgelbėti ne tik širdies raumenį ar galvos smegenis, bet ir išgelbėti gyvybę.

Skip to content