Saldumynai – neatsiejama kiekvienos šventės dalis ir smaližių mėgstamas užkandis. Saldumynų asortimentas tarsi atskiras pasaulis įtraukia į įvairiausių spalvų, skonių bei formų įvairovę.
Paprastai saldumynų poreikis būna susiję su gliukozės kiekio sumažėjimu. Daugiausia energijos organizmas gauna iš angliavandenių, kai gliukozės kiekis kraujyje krenta, pajuntame alkį, ir organizmas reikalauja jį papildyti. Suvalgius saldžių patiekalų procesas vėl kartojasi – taip atsiranda tarsi užburtas ratas. Geriausiai šį „troškulį“ numalšina juodasis šokoladas. Suvalgai šokolado gabalėlį, alkis lyg ir praeina.
Potraukis saldumynams ne tik kankina, bet ir sukelia įvairių sveikatos problemų – nuo galvos skausmų, lėtinio nuovargio, iki labai sunkių lėtinių ligų.
Cukraus potraukis gali sukurti didžiulį įspėjimą dėl svorio. Ir gali išsivysti priklausomybė nuo cukraus. Pora sausainių po vakarienės gali greitai įsisavinti saldumynų valgymą po kiekvieno valgio – kiekvieną dieną. Kuo labiau išalkstame ir kraujyje nukrenta gliukozės kiekis, tuo daugiau ir saldesnių produktų mums norisi.
Nerekomenduojama užkandžiams rinktis saldainius ir pyragaičius, kuriuose yra daug cukraus, o bulvių traškučiuose – riebalų ir druskos, tačiau siūloma rinktis naudingesnius maisto produktus: vaisius, riešutus ar sumuštinį su grūdėta duona ir žuvim, liesa mėsa ar mažiau riebiu sūriu. Rekomenduojama patiems pasigaminti užkandžių mišinius iš mėgstamų džiovintų vaisių ir riešutų. Neužmirškite saldumynais pasidalinti su draugais. Taip mažiau suvartosite cukraus.
Energijos trūkumo pojūčio galime išvengti tik laikydamiesi labai gerai subalansuotos mitybos. Silpnybę įveikti padės reguliarus maitinimasis, pakankamai suvartojamų skaidulų kiekis, patariama valgyti subalansuotą, visavertį maistą. Vartokite prieskonius. Keli tyrimai rodo, kad subalansuoti cukraus kiekį kraujyje padeda cinamonas. Svarbu tinkamai išsimiegoti. Kai tik įmanoma, patartina eiti miegoti iki vidurnakčio.
Jei jau žmogus pasiryžo pasmaližiauti, prisipirko krūvą saldumynų ir prisėdo prie jų, vargu ar ką padarysi. Reikia išmokti tokiu atveju suplanuoti ir saldumynų valgymą:
- Po ranka (namie) turėti tik ribotą jų kiekį;
- Valgyti kuo lėčiau, mėgaujantis, kuo lėčiau valgysime saldumynus ir jie ilgiau pas mus bus burnoje (o ne keliaus iš karto į skrandį), tuo mažesniu saldumynų kiekiu patenkinsime savo saldumo poreikį;
- Jokiu būdu saldumynų nevalgykite prie televizoriaus, kompiuterio ar knygos, dėmesio nukreipimas atbukina mūsų saldumo pojūtį ir pasitenkinimą, tad suvalgome neadekvačiau daugiau saldumynų;
- Po nedidelio saldumynų kiekio geriausia užkąsti normalaus maisto, kuris neleistų gliukozei
kraujyje greitai nukristi (arba dar geriau normaliai pavalgyti prieš valgant saldžiai); - Suplanuoti pasivaikščiojimą lauke (t.y. fizinį krūvį).
Informaciją paruošė: Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą ir maitinimo organizavimą Viktorija Viskontienė
Nuotrauka: https://www.freepik.com/