Menu Close

Tėveliai, pasirūpinkite tinkama vaikų dantų priežiūra

Spalio ir lapkričio mėnesiais Kretingos rajono ugdymo įstaigose buvo vykdoma „Burnos higienos įgūdžių stiprinimo ugdymo įstaigose programa“. Visuomenės sveikatos specialistė Lina Kelevišienė aplankė priešmokyklinio amžiaus bei 1-2 klasių vaikus ir mokė burnos higienos įgūdžių. Programoje sudalyvavo net 800 vaikų. Vaikai susipažino, kaip reikia  taisyklingai valyti dantukus, naudojant specialias tabletes dantų apnašų nustatymui buvo įvertinta vaikų burnos higiena.
Vykdant programą buvo pastebėta, kad kasdienė vaikų burnos higiena nėra tinkama. Norime priminti ir paraginti tėvelius daugiau dėmesio skirti vaikų dantukų valymui.

Atsiradus pirmiesiems dantukams į vaiko dienos režimą ir ritualų sąrašą reikia įtraukti ir dantukų valymą. Stenkitės, kad dantukus valyti ryte ir vakare vaikai įprastų nuo mažų dienų. Vaiko dantukų valymas – tai ir ėduonies profilaktika, ir vaiko pratinimas laikytis higienos. Labai svarbu, kad vaikai dantis išsivalytų vakare, nes naktį nėra savaiminio išsivalymo – kramtymo, mažėja seilėtekis. Jei einame miegoti neišvalytais dantukais yra didelė rizika išsivystyti kariesui ir atsirasti periodonto ligoms. Nakties metu yra didesnis bakterijų laukas ir palankesnė terpė joms veistis.

Keletas patarimų, ką daryti kai vaikas nenori valytis dantukų?

  • Pratinkite vaiką prie dantukų valymo pamažu ir linksmai:
  • Pratinkite vaikus prie dantų šepetėlio nuo mažumės.
  • Valykitės dantukus kartu su vaiku. Vaikams patinka sekti vyresniųjų pavyzdžiu. Leiskite stebėti kaip tą darote jūs, broliukas ar sesutė.
  • Sugalvokite žaismingą valymo būdą, pavyzdžiui, pasiūlykite vaikui išvalyti dantukus jums, o tuo metu jūs valykite vaikui, valydami dantukus, kurkite istorijas ar dainuokite sugalvotą dainelę.
  • Valykite dantukus prieš veidrodį. Kai kuriems vaikams smagu stebėti kas daroma šepetėliu burnytėje ir kokie dantukai švarūs tampa po valymo.
  • Galite įsigyti smėlio laikrodį. Tai smagus dantukų valymo pagalbininkas, padedantis ilgiau ir geriau valyti dantukus.
  • Leiskite vaikui pačiam išsirinkti dantų šepetuką ir pastą. Dabar tiek daug spalvotų, įvairių formų šepetėlių su smagiais paveikslėliais. Rinkitės malonaus skonio dantų pastą.
  • Pasiruoškite dantukų valymui iš anksto: pažaiskite ir išvalykite dantis mylimam vaiko žaisliukui, paskaitykite istoriją ar knygutę apie dantukus ir jų priežiūrą, spalvinkite, pieškite dantukus, sugalvokite linksmą dantukų valymo grafiką ir rinkite taškus.
  • Būtinai vaiką pagirkite po dantukų valymo.

Norint išvengti dantų ėduonies siūloma pasinaudoti nemokama galimybe vaikų krūminius dantis padengti silantais. Silantai – dantų ėduonies profilaktikai skirta medžiaga, kuri giliai įsiskverbia į sveikų krūminių dantų vageles ir duobeles, hermetizuoja jas ir neleidžia ten patekti bakterijoms ir angliavandeniams, kauptis apnašoms bei maisto likučiams. Taip vaikų dantukai yra apsaugojami nuo ėduonies. Norint gauti šią paslaugą nemokamai, reikia kreiptis į gydytoją odontologą arba burnos higienistą, kuris dirba gydymo įstaigoje, sudariusioje sutartį su ligonių kasomis dėl šių paslaugų teikimo, ir užsiregistruoti pas jį vizitui. Dantų silantavimo paslauga teikiama vaikams  nuo 6 iki 14 metų.(VLK informacija)

Atsiminkite! Vaiko burnos sveikata priklauso nuo tėvų pastangų. Iki 6–7 metų vaikui dantis turi valyti tėvai.

Skip to content