Menu Close

Už aplinką be tabako dūmų!

Pasyvus rūkymas – problema, kuri pagrįstai yra laikoma nerūkančiųjų teisės į sveiką aplinką ir sveikatą pažeidimu. Pasaulio sveikatos organizacija nustatė, kad visame pasaulyje pasyviai rūkyti yra priversti 40 proc. vaikų, 33 proc. nerūkančių vyrų ir 40 proc. nerūkančių moterų. Nerūkantysis, kurį laiką išbuvęs prirūkytoje patalpoje, gali jausti intoksikacijos požymius: akių sudirginimą, čiaudulį, slogą, kosulį, pykinimą, galvos skausmą ir kitus simptomus bei sukelti priklausomybę nikotinui. Atlikti tyrimai parodė, kad žmogus stovėdamas šalia rūkančiojo žmogaus įkvepia daugiau pavojingų kietųjų dalelių nei stovėdamas šalia judrios gatvės.
Būnant prirūkytoje patalpoje – pasyviai rūkant, padidėja rizika:
?numirti nuo plaučių vėžio – nuo 20 iki 30 proc.;
?susirgti išemine širdies liga – iki 25 proc.;
?susirgti astma – nuo 40 iki 60 procentų;
?susirgti smegenų insultu – iki 50 procentų;
?susirgti plaučių vėžiu moterims, kurių vyrai rūko – iki 30 proc.;
?darbingumo sumažėjimui, greitesniam nuovargiui, bendros savijautos pablogėjimui.
Tėvų sukelti pasyvaus rūkymo sutrikimai vaikui
Tyrimai skelbia, kad vaikai, kurių tėvai rūko, 1,5 karto dažniau serga bronchine astma ir kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis. Vaikai dažniau serga komplikuotu vidurinės ausies uždegimu, didesnė tikimybė susirgti lėtiniu bronchitu, pneumonija, staigios kūdikių mirties ir elgesio sutrikimų rizika.
Pasyvus rūkymas nėštumo metu
Pavojingas yra ne tik motinos rūkymas, bet ir buvimas aplinkoje, kurioje rūkoma. Pasyviai rūkančios moterys gimdo mažesnio svorio naujagimius, taip pat dažniau gimdo prieš laiką, gali iškilti kūdikių staigios mirties sindromo grėsmė. Ankstyvo nėštumo metu rūkymas gali sukelti vaisiaus anatominį įgimtą lūpos vientisumo defektą. Kūdikiams toksinės medžiagos ne tik kenkia, bet ir trukdo normaliai vystytis nervų sistemai. Mokslinių tyrimų duomenimis, jei per dieną šalia nėščios moters būtų surūkyta 10 cigarečių – riziką pagimdyti negyvą kūdikį padidėja 23 proc., o turintį fizinių defektų – 13 proc.
Nepamirškite! Cigaretės dūmai kenkia visiems kas juos įkvepia – rūkantiems ir nerūkantiems. Metimas rūkyti – veiksmingiausias būdas sumažinti sergamumą rūkymo sukeltomis ligomis ir mirtingumą nuo jų.

Skip to content