Rugsėjo 9-oji – Tarptautinė vaisiaus alkoholinio sindromo (VAS) diena. 



Šiemet didžiausias dėmesys kreipiamas į tai, kad VAS yra ne tik moters, bet ir mūsų visų atsakomybė. Nors susitelkę valstybinių ir nevyriausybinių organizacijų atstovai, dirbantys visuomenės psichikos sveikatos sutrikimų prevencijos srityje, didelį dėmesį skiria VAS, organizuoja informacinio ir švietėjiško pobūdžio renginius, itin didele problema Lietuvoje išlieka informacijos trūkumas. Siekdami kurti sveikesnę ir laimingesnę visuomenę, šviesti jaunas šeimas, šeimą planuojančias poras, atokesnes bendruomenes ir jaunimą, skatinti atsakomybę ir sąmoningumą, organizuojame tiesioginę specialistų pranešimų šia tema transliaciją iš Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos.
Virtualias paskaitas bus galima ne tik stebėti, bet ir užduoti rūpimus klausimus pranešėjams. Transliacijos pradžia rugsėjo 9 d. 9 val. 9 min. Prisijungti galite paspaudę nuorodą: https://www.youtube.com/watch?v=Ql5_VWWZUNw
Vienas iš šios paskaitos pranešėjų – VU Medicinos fakulteto dekanas prof. Algirdas Utkus pabrėžia: „Alkoholis ir paplitusios jo vartojimo tradicijos– šeimų ir visos visuomenės priešas. Būsimai mamai ar jau besilaukiančiai moteriai būtina žinoti, kad nėra saugios jokios, net ir mažiausios, alkoholio dozės. Kiekvienas kūdikis turi teisę gimti sveikas. Su vaisiaus alkoholiniu sindromu gimę vaikai turi didelių sveikatos sutrikimų. Jie visą gyvenimą lieka vaikais“.
Alkoholio vartojimo pasekmės nėščiosioms ir jų vaikams yra susijusios tiek su vyrų, tiek ir su ne nėščių moterų alkoholio vartojimu bendrojoje populiacijoje. Į problemos sprendimą reikia žiūrėti kompleksiškai bei siekti mažesnio visos visuomenės vartojimo. Alkoholio kontrolės politika, kuri riboja alkoholio prieinamumą ir įperkamumą, veiksmingai sumažina gausų alkoholio vartojimą (taip pat ir nėščių moterų) ir jo sukeliamas neigiamas pasekmes visuomenei. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atliktų tyrimų duomenys rodo, kad šeimos vaidmens klausimu situacija gerėja, didėja tėvų sąmoningumas ir atsakomybė nerodyti vaikams neigiamo pavyzdžio.



