Salantų lopšelyje-darželyje „Rasa“ balandžio mėnesį vyko užsiėmimai vaikams „Plauk rankas – saugok sveikatą“. Rankos – viena judriausių kūno dalių. Jomis dirbame įvairius darbus, gestais išreiškiame emocijas, bendraujame su mus supančiu pasauliu. Ant kiekvieno piršto, praėjus vos pusvalandžiui nuo rankų plovimo momento, atsiranda tūkstantis mikrobų – infekcijos sukėlėjų.
Tokiu būdu vaikai gali pasigauti įvairias ligas – nuo geltos, iki kirmėlinės infekcijos, ar gripo. Mažieji mėgsta žaisti smėlio dėžėse, liesti žaislus, su kuriais žaidė ir kiti vaikai. Vyresni glosto gyvūnus ir, be abejonės, visiems tenka naudotis tualetu pvz.: darželyje, kur tenka prisiliesti prie durų rankenos, atsukti ir užsukti vandens čiaupą arba nuspausti klozeto mygtuką, o kur dar laiptinių turėklai, mobilieji telefonai, pinigai ir kt.. Kasdien daug žmonių liečia tuos pačius paviršius, palikdami ant jų įvairiausius virusus ir bakterijas. Nebūtina liesti kokio nors daikto, jus pats galite tapti užkrato platintoju. Nusičiaudėjot, nusikosėjot į delną ir jau įteikiat rankos paspaudimu „dovaną“ pažįstamam.
Visuomenės sveikatos specialistė Olga Paulauskienė vaikus mokino, kaip rankas plauti tinkamai. Rankų pakišimas po šaltu vandeniu, neduos tinkamo efekto ir didžioji dalis infekcijų sukėlėjų liks tūnoti ant rankų.Taisyklingai plaudami rankas, užkertame kelią plisti mikrobams.
Olga Paulauskienė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ „Drugelių“ grupės vaikai š. m. balandžio mėn. antrą savaitę mokėsi, kaip taisyklingai valytis dantukus. Ugdytiniai iš namų atsinešė savo asmeninius dantų šepetukus ir dantų pastas. Pirmiausiai vaikams buvo pademonstruota, kaip valytis dantis ant dantų modelio. Po to kiekvienas vaikas pabandė tai padaryti savarankiškai. Vėliau vaikai ėjo į prausyklą ir tą pačią procedūrą pakartojo su savo dantų pastomis ir šepetukais.
Ugdytiniai net tik išmoko, kaip reikia valytis dantis, bet ir sužinojo, kaip prižiūrėti dantų šepetuką, kurį keisti būtina kas tris mėnesius. Dantų pasta (su fluoru) ir šepetukas (minkštais šereliais, iš aukščiausios kokybės sintetinio pluošto) turi būti skirtas tik vaikams ir pagal jų amžių.
Šio užsiėmimo metu vaikai taip pat sužinojo, ką reikia valgyti, kad dantukai būtų stiprūs ir sveiki. O valgyti reikėtų pieną ir pieno produktus, traškius vaisius ir daržoves (obuolius, morkas, agurkus, burokėlius), riešutus, kiaušinius, jūrines žuvis, citrusinius vaisius ir įvairias uogas. Nereikėtų pamiršti žalumynų (svogūnų laiškų, petražolių, krapų). Gerti geriausiai tinka arbata be cukraus, vanduo. Rekomenduojama vengti valgyti gausiai angliavandenių turinčių produktų (saldainių, tortų, pyragaičių ir kt.).
Pamoka-diskusija apie dantų priežiūrą vaikams labai patiko. Jie pasižadėjo valyti dantukus kasdien du kartus ir sveikiau maitintis. O burnos higienos įgūdžių formavimą tęsime ir toliau. Labai svarbu nuo pat mažens pratinti vaikus tinkamai prižiūrėti dantukus, kad galėtų džiaugtis gražia šypsena.
Vaidutė Šeirienė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
2019 m. balandžio 15 dieną Salantų gimnazijos 1 klasės mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos specialistės organizuotoje klasės valandėlėje „Vaikai turi būti saugūs“.
Mokiniai diskutavo apie saugią buitį, sužinojo, kad virtuvė – viena pavojingiausių vietų. Jie atsakinėjo į klausimus, kaip saugiai žaisti kieme, kaip elgtis, kai esi vienas namuose. Aptarė pavojus, kaip elgtis, kai skambina nepažįstamas žmogus. Mokiniai domėjosi, kaip saugiai elgtis su elektros prietaisais, kaip išvengti traumų buityje.
Po klasės valandėlės pirmokai džiaugėsi įgiję daug žinių, kad namuose jaustųsi saugūs.
Auksė Bagdonienė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Pienas ir jo produktai yra vienas iš svarbių mūsų kasdieninės mitybos dalis. Jame yra visų lengvai įsisavinamų maisto medžiagų, reikalingų organizmui augti, vystytis. Geriausias kalcio šaltinis vaikui – pieno produktai. Tam, kad gautų būtiną dienos normą, vaikams rekomenduojama vartoti jų bent 3 porcijas kasdien. Todėl mūsų lopšelyje-darželyje „Pasaka“ vyko edukacinė pamokėlė „Pieno kelias“. Jos metu vaikai sužinojo, iš kur atsiranda pienas, kokie iš jo gaminami pieno produktai, apie pieno ir jo produktų naudą sveikatai. Po pamokėlės vaikai pasigardžiuodami ragavo įvairius pieno produktus.
Dalia Kinčiuvienė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Balandžio 8 dieną Viešojoje įstaigoje Pranciškonų gimnazijoje vyko 7 klasių mokiniams skirta viktorina „Sveikame kūne – sveika siela“. Mokinių komandos aktyviai atliko jiems paskirtas užduotis ir turėjo galimybę pasitikrinti žinias apie fizinę, psichologinę ir dvasinę sveikatą, jos svarbą mūsų kasdienybėje. Viktorina buvo skirta Pasaulinei sveikatos dienai paminėti, kuri tradiciškai švenčiama balandžio 7 dieną. Visi dalyviai buvo apdovanoti prizais, o klasė kuri laimėjo I vietą gavo ir padėkos raštą.
Irena Vaitkevičienė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje