Menu Close

Ugdymo įstaigose paminėta Pasaulinė regėjimo diena

Akys

Kiekvienais metais spalio 2-ąjį ketvirtadienį daugelyje šalių yra minima Pasaulinė regėjimo diena. Šiais metais šią dieną minime spalio 14-ąją. Pasaulinės regėjimo dienos tikslas – didinti žmonių informuotumą apie regėjimo sutrikimus, skatinti rūpintis savo akimis, nes akys – tai mūsų jutimo organas, leidžiantis pažinti mus supantį pasaulį, grožėtis juo ir apsisaugoti nuo aplinkos pavojų.

Mūsų įstaiga lopšelis-darželis „Ąžuoliukas” taip pat prisijungė prie Pasaulinės regėjimo dienos. Nuo pat mažens būtina vaikus mokyti saugoti ir tausoti savo akis. Gyvename pažangių ir sparčiai plintančių technologijų amžiuje. Dėl televizorių, kompiuterių, išmanųjų telefonų suaugusiesiems ir ypač vaikams padidėja akių krūvis ir jos greičiau pavargsta. Todėl tiek pedagogai, tiek tėveliai turėtų atkreipti dėmesį į tai, ar nėra kokių nors požymių, rodančių, kad susilpnėjo ar nusilpo vaiko regėjimas, nes laiku pastebėti regėjimo sutrikimai dažniausiai yra sėkmingai išgydomi.  

Visų grupių pedagogai spalio 14-ąją prisijungė prie Pasaulinės regėjimo dienos paminėjimo. Parengtų lankstinukų  „Kaip išsaugoti sveikas akis?“ pagalba darė akių atpalaidavimo pertraukėlę sau ir ugdytiniams. Kartu su vaikais darė akių mankštą, aptarė sveikos gyvensenos pagrindus, padedančius išsaugoti gerą regėjimą. Prie šios akcijos prisijungė ir kiti įstaigos darbuotojai. Visiems buvo smagu. Nusprendėme, kad akių mankštos  pertraukėlės būtų rengiamos ir ateityje.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Vaidutė Šeirienė

Akys

Kaip ir kiekvienais metais, antrąjį spalio ketvirtadienį minint pasaulinę regėjimo dieną su lopšelio – darželio „Žilvitis“ „Paukščiukų“ ir „Bitučių“ grupėmis diskutavome apie akis, jų svarbą bei priežiūrą.

Regėjimo organas – akis, leidžia pažinti mus supantį pasaulį: matome spalvas, objektus, žmones taip pat išvengiame kliūčių bei orientuojamės aplinkoje. „Nematant pasaulio gyventi būtų sunkiau“, – teigė vaikai. O, kad to išvengtume turime rūpintis savo akimis:

  1. Sveika mityba

Produktai turintys liuteino, antioksidantų, vitaminų E, C, A, D, B2 bei riebalų rūgščių omega 3 stiprina kapiliarus, saugo akis nuo žalingo aplinkos poveikio, stabdo kataraktos progresavimą, palaiko akies drėgmę ir t.t.

  1. Apsaugos dėvėjimas

Akiniai nuo saulės apsaugo akis nuo žalingų UV spindulių, kurie gali sukelti akies junginės ir ragenos uždegimus.  Akiniai skirti darbui apsaugo akis nuo svetimkūnių patekimo į akis.

  1. Ribotas ekranų stebėjimas

Mažyliams iki 3 metų televizoriaus žiūrėti nerekomenduojama, darželinukams prie ekrano derėtų praleisti ne ilgiau nei 30 min., pradinių klasių moksleiviams – 30-60 min. per dieną.

Kas 45 min. patarčiau padaryti 5-10 min. pertrauką ir leisti akims pailsėti žiūrint pro langą arba tiesiog į tolį.

  1. Fizinis aktyvumas

Fizinis aktyvumas yra prevenciją prieš daugybę ligų, ne išimtis diabetas –  liga galinti sukelti aklumą.

  1. Akių higiena

Pastovus vokų, blakstienų plovimas padeda pašalinti nešvarumus šalia akių. Tai pat reikia nepamiršti jog neplautomis rankomis liesti veido, akių negalima, ypatingai ugdymo įstaigose tai yra konjuktyvito (akių junginės uždegimas) plitimą skatinanti aplinkybė.

  1. Reguliari patikra

Naujagimio regą pirmą kartą reikėtų patikrinti po 6 mėnesių, vėliau 3 metukų bei prieš einant į pirmą klasę.

Tuo tarpu visiems 6-60 metų amžiaus žmonėms, kuriems nėra nustatyti jokie regėjimo sutrikimai, akis reikėtų tikrintis kas 1-2 metus. Sulaukus 60 metų, akis būtinai reikia tikrintis kasmet.

Visą tai aptarę, atlikome nesunkią akių mankšta, o vėliau pasitikrinome savo  regėjimo galimybes – užsidengę vieną akį kelių metrų atstumu vardijome matomas figūras lape. Mums sekėsi puikiai, įžiūrėjome net pačius smulkiausius piešinius!

Pamokos pabaigoje kiekvienas gavome užduotį „Regimasis dėmesys” ir  ieškojome vienodų figūrų.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Urtė Vaškytė

Skip to content