Menu Close

Kodėl svarbu nešioti atšvaitus?

1635 265 images 1 20150115

1635 265 images 1 20150115

Artėjant šaltajam sezonui vis anksčiau pradeda temti ir dėl suprastėjusio matomumo atsiranda didesnė grėsmė nelaimingiems atsitikimams gatvėje ir kelyje. Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistės pataria, kaip nešioti atšvaitą.

 

Atšvaitai – paprasta ir efektyvi priemonė, užtikrinanti pėsčiųjų, dviratininkų, motociklininkų ir kitų eismo dalyvių saugumą prieblandoje ar tamsiu paros metu. Norėdami būti saugūs kelyje tamsiuoju paros laiku, turėtumėme laikytis dviejų pagrindinių taisyklių:

 

  • Pasirūpinti matomumą gerinančiomis priemonėmis: atšvaitu, liemene ar žibintuvėliu.
  • Paisyti ėjimo krypties. Pėsčiasis turi visada eiti kairiąja kelio puse, prieš automobilius.

 

Atšvaitas pats savaime nešviečia, o tik atspindi atvažiuojančio automobilio šviesas. Todėl jį būtina kabinti automobilių žibintų aukštyje, kad jis laisvai švytuotų. Prie drabužių atšvaitai tvirtinami dešinėje pusėje, nes kelkraščiu pėstiesiems reikia eiti priešinga automobilių eismo judėjimo kryptimi. Tuomet iš priekio atvažiuojantys vairuotojai lengvai pastebi pėsčiąjį. 

 

Atšvaitas juostelė turi būti dedamas ant dešinės rankos, aukščiau riešo. Minkštesniąją atšvaito pusę pridėkite prie rankos, atšvaitas trakštelės ir ją apjuos (tvirtinkite ant viršutinių drabužių: palto, striukės). Ant kojos atšvaitas tvirtinamas blauzdos srityje.Pakabinamas atšvaitas žiogeliu segamas prie viršutinio drabužio dešinės kišenės, o jei kišenės nėra – prisegamas taip, kad kabėtų žmogaus kelių arba automobilio žibintų aukštyje: 50–70 cm nuo žemės paviršiaus. Tamsoje ar esant blogam orui, matomumui, prieblandoje atšvaitą reikia išimti iš kišenės – švytruodamas iš abiejų pusių atspindės keliu važiuojančių automobilių žibintų šviesą.

 

Visų rūšių atšvaitus tokiu pat būtu rekomenduojama tvirtinti ir kairėje pusėje.Nereikėtų atšvaito juostelės kabinti ant kuprinės ar rankinės rankenų. Tokiame aukštyje prisegtas prastai atspindi transporto priemonių žibintų šviesas ir yra mažiau arba visai neveiksmingas. Be to, ant rankinės rankenos apvyniotą atšvaitą žmogus dažnai užstoja savo kūnu ar drabužiais.

 

Dviratininkai taip pat turėtų nepamiršti pasirūpinti atšvaitais. Dviračio gale turi būti raudonas šviesos atšvaitas arba raudonos šviesos žibintas, iš abiejų šonų – oranžiniai šviesos atšvaitai, pritvirtinti prie ratų stipinų. Važiuodamas važiuojamąja dalimi, dviračio vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o gale – raudonos šviesos žibintas. Važiuojant keliu, tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o dviračio gale – raudonos šviesos žibintas, dviračio vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais.

 

Būkite saugūs ir nepamirškite atšvaito!

Skip to content