Kovo 20-oji – Pasaulinė burnos sveikatos diena. Šiai dienai paminėti kalbinome burnos higienos specialistę Vaidilę Bieliauskienę, kuri pasidalino įžvalgomis apie burnos sveikatą!
Kokie yra pagrindiniai burnos sveikatos rizikos veiksniai?
Pirmiausia norisi paminėti žmogaus sąmoningumą šitoje vietoje, nes be jo dažnai gerų pokyčių savo gyvensenoje nepasiekiame. Svarbu kelti klausimus ir ieškoti atsakymų net ir burnos sveikatos srityje, kad pasiektume norimų rezultatų (pavyzdžiui: išsaugoti visus dantis iki senatvės). Taip pat esu pastebėjusi, kad dažnas iš mūsų per ne lyg pasitiki genetika, bet kad ir kaip džiaugtumėmės savo senelių dantimis dabartinė mityba ir gyvensena smarkiai pasikeitė. O šie pokyčiai yra vieni svarbiausių mūsų burnos ir viso kūno sveikatai.
Kokios pagrindinės problemos kyla dėl burnos sveikatos?
Problemų būna įvairiausių, vienas pajaučiam greičiau, kitas ne taip greitai. Vienos būna jaučiamos per skausmą ar nemalonius pojūčius, virškinimo sutrikimus, o kitos problemos gali būti kiek kitokios – finansinės, kai jau dantų gydymas gali kainuoti daugiau nei galėtume sau leisti. Tačiau kramtyti ir valgyti reikia kiekvienam, todėl tinkama dantų ir visos burnos priežiūra yra labai svarbi, norint užtikrinti visos burnos sveikatą.
Kokios dažnos klaidos prižiūrint savo dantis ir kaip išlaikyti juos sveikus?
Burna yra tarsi vartai į žmogaus sveikatą. Todėl svarbu kas į burną patenka, nuo to priklauso ne tik burnos, bet ir viso kūno sveikata. O norint gerai prižiūrėti savo dantis reikia žinoti tinkamas priemones, kurios tinka tiktai Tau. Tikrai yra atsakingai besivalančių dantis, bet, jei priemonės yra netinkamos, tai net jei ir du kartus per dieną valo dantis atsiranda nusivylimas, nes dantenų kraujavimas, skylučių atsiradimas, dantų šalinimas išlieka. Dantų priežiūros priemonės nėra universalios, nes kiekvienas turim skirtingą dantų kiekį, jų išsidėstymą, savus įpročius ir t.t. Todėl labai svarbu sužinoti tinkamas priemones, jas naudoti reguliariai ir ypatingai pradžioje turėti dažnesnius vizitus pas burnos higienistą. Vėliau jau išmokus ir išsiugdžius teisingus dantų valymo įgūdžius su tinkamomis priemonėmis, vizitai retėja ir lieka vienas/du kartai per metus.
Kas svarbu prižiūrint vaikų burnos higieną?
Kadangi kiekvienas vaikas yra skirtingas, tai ir priėjimas prie jų yra skirtingas. Kviesčiau tėvelius būti išradingais ir žaismingais valant vaikų dantis, kad tai taptų vienas iš linksmųjų vakaro ritualų. Tėvai yra atsakingi už vaiko sveikus dantis. Kad ir kiek daug šiandieną tėvai turi sričių, apie kurias turi išmanyti, tai dantų sveikata viena iš jų. Taigi tėvams reikia matyti valomus dantis, žinoti kur renkasi apnašos ir jas gerai nuvalyti su dantų šepetėliu, dantų siūlu arba tarpdančių šepetėliu. Taip pat vaikams yra labai svarbu matyti tėvų pavyzdį.
Kokie veiksniai įtakoja blogą vaikų sąkandį?
Svarbu prižiūrėti vaiką, ką jis valgo, kaip juda, kaip kvėpuoja. Taisyklingam vaiko sąkandžiui trukdo keletas dalykų, paminėsiu kelis, mano manymu vienus aktualiausių. Pirmas – minkšta mityba ir didelis kiekis cukraus turinčio maisto, netaisyklingas ir nepastovus dantų išvalymas dėl kurio gali sugesti dantys ir po kurio laiko juos būtina šalinti. Antras – mažas judėjimas, dėl kurio atsiranda netaisyklinga stovėsena. Tai ne tik kenkia sąkandžiui, bet ir kvėpavimo takų formavimuisi. Trečias, kurį norėtųsi išskirti, tai pražiotos lūpos, ypatingai vaikai po slogos būna išsižioję ir kartais tiek užtenka, kad vaikui susiformuotų įprotis kvėpuoti per burną. Lūpos turi būti čiauptos, tiek valgant, tiek ramybės būsenoj, tiek miegant.
Kaip bloga burnos higiena įtakoja mūsų bendrą sveikatą?
Mūsų burnos sveikata yra pirmasis barjeras, su kuriuo susiduria bakterijos patekusios į burną. Todėl, jei yra uždegimiškų vietų, tai yra kraujuojančių dantenų, mūsų imuninė sistema turi didesnę apkrovą, kovoti su visokiais virusais su kuriais susiduriam. Bakterijos turi tiesioginį kelią į kraują, jei dantenos nėra sveikos. Vienas iš žinomiausių įrodymų – Covid ligos situacija. Tyrimuose tirti Covid susirgę žmonės ir jų burnos sveikata. Didžiausios komplikacijos buvo žmonėms, kurių burnos higiena prasta.
Pasaulinės burnos sveikatos dienos proga norisi palinkėti, kad turėtume ne tik sveikus dantis ir dantenas, bet kad nepamirštume pirmiausia šypsotis! Juk šypsena suteikia jėgų😊
Informaciją parengė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Karolina Skominienė