Kovo 24-oji – Pasaulinė tuberkuliozės diena, kuri yra skirta priminti apie tuberkuliozę: šios ligos pasekmes bei socialinius ir ekonominius aspektus, kovojant su pasauline tuberkuliozės epidemija.
Tuberkuliozė (TB) – tai infekcinė liga, pažeidžianti įvairius organus. Tinkamai negydant, gali išsivystyti aktyvi tuberkuliozės forma, kuria susirgus mirtingumas siekia apie 50 proc. Pagrindinis infekcijos šaltinis – žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma, ligos sukėlėjai plinta per orą – kalbant, kosint ar čiaudint. Dažniausia TB forma – plaučių tuberkuliozė.
Primename, kad tuberkuliozės sukėlėjais gali užsikrėsti visi. Tuberkuliozė plinta oro lašeliniu būdu, kai sergantis TB žmogus išskiria į aplinką TB sukėlėjus (tuberkuliozės mikobakterijas) kosėdamas, kalbėdamas, čiaudėdamas, dainuodamas ar spjaudydamas skreplius. Atvira TB sergantis žmogus kosėdamas į aplinką išskiria seilių ir skreplių lašelius, kuriuose gali būti TB mikobakterijų. Lašelius su TB bakterijomis įkvepia kitas žmogus ir taip sukėlėjas patenka į plaučius. Pagrindiniai plaučių tuberkuliozės simptomai yra: kosulys, užtrukęs ilgiau nei tris savaites, skreplių ir kartais kraujo atkosėjimas, naktinis prakaitavimas, karščiavimas (dažniausiai 370C), silpnumas ir nuovargis, apetito stoka ir svorio kritimas, skausmas krūtinėje (gali būti). Pasireiškus šiems pažymiams rekomenduojama nedelsiant kreiptis pas savo šeimos gydytoją.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, tuberkuliozė yra trylikta pagrindinė mirties priežastis pasaulyje. Lietuvoje sergamumas plaučių tuberkulioze yra vienas didžiausių Europoje. Siekiama, kad 2035 metais 95 proc. sumažėtų mirčių nuo TB atvejų, 90 proc. sumažėtų sergamumo TB rodiklis (lyginant su 2015 m.). Pagrindiniai būdai, kuriais bus siekiama užtikrinti tikslų įgyvendinimą – integruota prevencija (akcentuojamas ankstyvas ligos išaiškinimas, gydymas ir prevencija visiems TB sergantiems asmenims).
Didžiausią reikšmę saugantis nuo tuberkuliozės turi žmogaus imuninė būklė, labai svarbu periodiškai tikrintis sveikatą, laikytis asmens higienos rekomendacijų, vėdinti patalpas. Vaikus nuo susirgimų sunkiomis tuberkuliozės formomis galima apsaugoti skiepijant. Lietuvoje naujagimiai nuo tuberkuliozės skiepijami 2-3 dieną po gimimo.
Rūpinkimės savo ir artimųjų sveikata!
Informaciją paruošė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Karolina Skominienė