Kiekvienais metais, kovo 24 dieną, Pasaulio sveiktos organizacijos (PSO) iniciatyva minima Tarptautinė tuberkuliozės diena, kuri skirta atkreipti visos visuomenės dėmesį į šios klastingos ir pavojingos ligos paplitimą bei informuoti žmones apie tuberkuliozės užsikrėtimo būdus, profilaktikos priemones, gydymo galimybes. Ši diena siejama su tuberkuliozės bakterijos atradimo data. Ligos sukėlėją 1882 m. kovo 24 dieną atrado vokiečių kilmės bakteriologas Robertas Kochas. Jo pastangos nugalėti tuberkuliozę visame pasaulyje nebuvo efektyvios, tačiau pradėtas tiesti kelias šios ligos diagnostikai ir gydymui.
Tuberkuliozė – tai visuomenei pavojinga infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės bakterija, plintanti per orą su dalelėmis. Dažniausiai infekcija pažeidžia plaučius, tačiau gali pažeisti ir visus kitus žmogaus organus. Tuberkuliozės bakterija – mikobakterija, tyrimų duomenimis, atsirado jau prieš tūkstančius metų. Infekcijos šaknys siekia seniausius žmonijos laikus, tačiau, kaip žinome, šios ligos siaubai persismelkia ir į naujausių laikų istoriją, keldami nuolatinę grėsmę visuomenės sveikatai.
Tuberkuliozės mikobakterijos patenka į orą, kai plaučių tuberkulioze sergantis žmogus kosėja, čiaudi, kalba ar juokiasi. Sveikas žmogus, įkvėpęs tuberkuliozės mikobakteriją, gali tapti infekuotu – užsikrėtusiu. Tačiau nereiškia, jog žmogus, kurio organizme ,,apsigyvena“ mikobakterija, suserga tuberkulioze. Bakterijos gali netapti aktyviomis – nesukelti ligos, o žmogus – nesusirgti. Nustatyta, kad tik 5-10 proc. užsikrėtusiųjų gali susirgti arba suserga.
Sergančių žmonių organizme tuberkuliozės bakterijos ima aktyviai daugintis, jiems pasireiškia ligai būdingi simptomai: kosulys, trunkantis 3 ar daugiau savaičių, skausmas krūtinėje, kraujo ar skreplių atkosėjimas, silpnumas ar nuovargis, svorio kritimas, apetito stoka, drebulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas. Tokie asmenys įvardijami kaip atvira plaučių tuberkuliozės forma sergantys ir galintys užkrėsti kitus. Per metus ligonis gali užkrėsti tuberkulioze apie 10 – 15 žmonių. Susidūrus su įvardytais simptomais, būtina kuo skubiau kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris įvertins būklę ar išrašys siuntimą pas kitos srities specialistą.
Tuberkuliozės galima išvengti! Saugojant save, savo ir kitų sveikatą, laikantis profilaktikos rekomendacijų, su liga galima sėkmingai ,,prasilenkti”. Viena iš profilaktikos priemonių – skiepai nuo tuberkuliozės, kuriais vakcinuojami naujagimiai 2-3 dieną po gimimo; taip pat labai svarbu laikytis saugumo priemonių esant sąlyčiui su sergančiais asmenimis; patalpų vėdinimas ir ventiliacija – sumažina mikroorganizmų koncentraciją ore, padeda sumažinti susidūrimo riziką su tuberkuliozės mikobakterija žmonių susibūrimo vietose; nuolatinis imuniteto stiprinimas, sveika mityba, reguliarus darbo ir poilsio režimo laikymasis – sukuria nepalankią terpę žmogaus organizme mikobakterijai daugintis. Saugotis turi ne tik sveiki asmenys – sergantieji privalo laikytis asmens higienos, dėvėti medicininę kaukę, prisidengti kosint, čiaudint, dažnai plauti rankas, naudoti rankų antispetiką.
Tuberkuliozė daugeliu atveju yra išgydoma, tačiau būtina griežtai laikytis paskirto gydymo režimo, laiku gerti visus paskirtus vaistus. Tuberkuliozė kelia didelę grėsmę visuomenės sveikatai, tačiau ji gali būti įveikta, jei bus imtasi konkrečių veiksmų. Daugumoje Europos šalių sergamumo tuberkulioze rodikliai yra žemi. Deja, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Lietuva pagal sergamumo tuberkulioze lygį patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą.
Susivienykime kovojant prieš klastingos ligos plitimą. Kartu galime įveikti tuberkuliozę!
ULAC direktoriaus prof. dr. Sauliaus Čaplinsko paskaita apie tuberkuliozę rasite čia