Menu Close

Krizinis nėštumas: kokios pagalbos reikia moterims ir kaip atrasti savyje stiprybės?

Krizinis nėštumas apibūdinamas kaip nėštumas, kurio moteris neplanavo, nenorėjo ir kuris jai sukelia asmeninę krizę. Krizinis nėštumas – tai daugiau nei neplanuotas nėštumas. Ne visos moterys, kurios teigia, kad jų nėštumas yra nenorimas ar neplanuotas, patiria nėštumo krizę. Krizinio nėštumo priežastys gali būti įvairios: tiek moters amžius ir savarankiškumas, tiek pablogėję santykiai su artimaisiais ir pradėto kūdikio tėvu, tiek nėštumo planavimo ypatumai ir materialinės aplinkybės. Krizę patiriantys asmenys labiau linkę pasilikti nuošalyje ir leisti kitiems už juos priimti sprendimus.

Krizinio nėštumo samprata:

  1. Krizinis nėštumas apibūdinamas kaip nėštumas, kurio moteris neplanavo, nenorėjo ir kuris jai sukelia asmeninę krizę.
  2. Ir planuotas nėštumas gali tapti kriziniu pasikeitus aplinkybėms (įtariamos vaisiaus ligos, šeimos situacija).
  3. Artimiausių žmonių (vyro, partnerio, mamos, sesers, draugių) palaikymas yra vienas svarbiausių veiksnių, padedančių moteriai susitaikyti su neplanuotu nėštumu ir išsaugoti įsčiose augantį vaikelį. Svarbus ir ginekologo bei akušerio vaidmuo.

Krizę patiriančiam asmeniui būdinga:

  • Psichinio diskomforto būsena
  • Sutrikimas
  • Pagalbos poreikis
  • Tokie žmonės yra labiau pažeidžiami ir priklausomi nuo aplinkinių nuomonės
  • Tokie asmenys nepajėgūs adekvačiai vertinti susidariusią situaciją.
  • Jie dažniau patiria nuovargio, nevilties, pykčio, dezorganizacijos antplūdžius.

Galimos krizinio nėštumo išeitys:

  • Moteris išnešioja vaiką iki nėštumo pabaigos ir pagimdo gyvą kūdikį;
  • Nėštumas nutraukiamas dirbtinio aborto būdu;
  • Moteris išnešioja vaiką iki nėštumo pabaigos ir pagimdo gyvą kūdikį, kuris atiduodamas įvaikinti.
  • Artimieji labiau nei bet kas kitas gali moteriai suteikti daugiausia emocinės paramos.
  • Tačiau jei moters ir artimųjų nuomonė dėl išeities nesutampa, būtina specialisto konsultacija.

Galimas sutuoktinio ar vaiko tėvo atsakas į moterų krizinį nėštumą: situacijos nesupratimas (kaip sėdėjimas ir tylėjimas, kai moteris rauda , nereagavimas į situaciją, priešiškumas negimusiam vaikui, psichinė prievarta ir smurtas. Taip pat gali kilti sunkumų nesant palaikymo iš kitų artimųjų (mamos, sesers, ir pan.). Esant netinkamam santykiui su artimaisiais atsiranda dialogo baimė, taip pat gali būti demonstruojamas priešiškumas negimusiam kūdikiui, skatinama atlikti nėštumo nutraukimą. Tyrimų duomenimis apie 60 proc. moterų abortą pasidaro spaudžiamos kitų asmenų.

Kokio palaikymo iš gydytojų nori krizinį nėštumą išgyvenanti moteris?

  • psichologinės pagalbos (pokalbio su psichologu poreikis, laiko suteikimo nusiraminti, susivokti ir gydytojos nesutikimo daryti abortą neadekvačios būsenos pacientei);
  • galimybės aptarti sprendimą su gydytojais (nuoširdžiai jį svarstyti su gydytojais );
  • objektyvios informacijos apie abortą ir žmogaus gyvybės pradžią;
  • aborto neskatinimo, bet paskatinimo motinystei (gydytojų aborto pateikimas kaip įprasto reiškinio, skubėjimas atlikti abortą).

Svarbu suprasti moterį ir jos situaciją bei motyvus, vedančius į abortą. Moterys, patiriančios neplanuotą nėštumą psichologiškai yra labai pažeidžiamos, dažnai patiria vyro/draugo ir motinos/tėvo psichologinį spaudimą ar net ultimatumą. Pasidavusios tokiam spaudimui, negavusios visos informacijos bei neapsvarsčiusios alternatyvų, jos skubotai nutraukia nėštumą, po to rizikuoja patirti neigiamas trumpalaikes ar ilgalaikes psichologines pasekmes savo psichinei sveikatai, santykiams su vyru/partneriu ir kitiems šeimoje augantiems vaikams.

2013m. spalio 14d. Vilniuje įkurta Viešoji įstaiga „Krizinio nėštumo centras“, skirta padėti moterims, kurios išgyvena neplanuoto nėštumo krizę ir su ja susijusius sunkumus. Tai pirmasis Krizinio nėštumo centras Lietuvoje.

Krizinio nėštumo centras teikia nemokamas specialistų (psichologo, ginekologo, teisininko, dulos) konsultacijas, padedančias moterims priimti atsakingą ir informuotą sprendimą. Taip pat siūloma ir tęstinė kompleksinė pagalba besilaukiančioms moterims, kurios dėl nelaukto nėštumo atsiduria sunkioje socialinėje, finansinėje ar psichologinėje padėtyje, padedame šioms motinoms ir pirmaisiais kūdikio auginimo metais. Centre taip pat organizuojamos savipagalbos grupės laukiantis ar patyrus netektį.

Krizinio nėštumo centras:

  1. Teikia nemokamą konfidencialią pagalbą moterims bei poroms krizinio nėštumo laikotarpiu.
  2. Teikia tęstinę komplesinę įvairių specialistų pagalbą neplanuotai besilaukiančioms ir dėl to su sunkumais susiduriančioms moterims bei poroms (materialinę, finansinę, socialinę, psichologinę, ginekologinę, teisinę, dulų, genetiko).
  3. Teikia nemokamą pagalbą patyrus abortą, praradus vaikelį dėl persileidimo ar priešlaikinio gimdymo.
  4. Teikia psichologinę pagalbą moterims, išgyvenančioms pogimdyvinę depresiją.
  5. Skaito paskaitas gimnazinių klasių moksleiviams apie žmogaus gyvybės vystymąsi, neplanuotą nėštumą, aborto pasekmes bei atsakingus lytinius santykius.

VšĮ „Krizinio nėštumo centras“

Pagalbos galite kreiptis:
Tel. 8 603 57912

El. paštu pagalba@neplanuotasnestumas.lt

www.neplanuotasnestumas.lt

Straipsnis parengtas vadovaujantis VšĮ „Krizinio nėštumo centras“ informacija

Straipsnį parengė visuomenės sveikatos priežiūros spacialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Daiva Baratšienė

 

Skip to content