Menu Close

Lapkričio 8-oji – Europos sveikos mitybos diena

Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiais, lapkričio 8-ąją minime Europos sveikos mitybos dieną. Europoje šią dieną žmonės skatinami maitintis sveikai, atkreipti dėmesį į tinkamo maitinimosi svarbą jų organizmui. Sveika mityba susideda iš 3 pagrindinių principų: saikingumo, įvairovės ir subalansuotumo. Nors šiais laikais tai kiekvienam girdėti principai, tačiau vis dar atsiranda nežinančių, ką kiekvienas jų reiškia.

Saikingumas – saiką reiktų jausti ne tik įprastai valgant, bet ir renkantis maisto produktus, neapsistoti ties vienu ir nuolat jį valgyti, todėl ir yra sakoma, jog, kas per daug, tas nesveika. Pvz.: baltymai yra visos imuninės sistemos veiklos pagrindas, tačiau jei jų vartosime per didelį kiekį, gali sutrikti virškinimas arba atsirasti alergijų pavojus.
Įvairovė – šis principas apibrėžia tai, jog su maistu turime gauti visas reikalingas organizmui medžiagas (vitaminai, mineralai ir t.t), dėl to vartojant maisto produktus, reikėtų neapsiriboti tik vienos rūšies produktais ir rinktis kuo įvairesnius (daržovės, vaisiai, grūdiniai produktai, kruopos, mėsa ir t.t)
Subalansuotumas – reiškia tinkamą santykį tarp riebalų, baltymų, angliavandenių, vitaminų ir mineralinių medžiagų. Šių medžiagų kiekis priklauso nuo tam tikrų veiksnių – amžiaus, lyties, fizinio aktyvumo.

Visų šių principų laikymąsis padeda pasirinkti sveikatai palankesnius produktus ir ateityje užkirsti kelią kai kurioms ligoms.

Keletas patarimų, ką galima rinktis laikantis sveikos mitybos principų:
• Valgyti šviežias daržoves ir vaisius.
• Rinktis liesesnę mėsą, paukštieną, žuvį, ankštines daržoves.
• Nepamiršti į mitybą įtraukti ir pieno produktų.
• Valgyti viso grūdo duoną, kruopas, makaronus.
• Valgyti nesūrų maistą.
• Rinktis kuo mažiau cukraus turinčius produktus, o saldumynus vartoti mažais kiekiais ir labai retai.
• Gerti daug skysčių (1,5-2,0 litrus per dieną).

Informaciją parengė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą ir maitinimo organizavimą, Milda Polytė

Skip to content