Menu Close

Tuberkuliozė – išgydoma liga

2016 tuberkuliozes diena

2016 tuberkuliozes diena   Kasmet, kovo 24 d. pasaulyje minima Tarptautinė tuberkuliozės diena. Tuberkuliozės sukėlėją prieš daugiau nei šimtą metų atrado vokiečių gydytojas Robertas Kochas. Už tai jam buvo suteikta Nobelio premija. Nepaisant to, iki šiol nepavyksta nugalėti šios ligos.
Tuberkuliozė – tai gyvybei pavojinga infekcija, pirmiausia pažeidžianti plaučius. Pagrindinis šios infekcijos šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkulioze ir išskiriantis tuberkuliozės mikobakterijas kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas. Kitas žmogus gali užsikrėsti įkvėpęs tuberkuliozės mikobakterijų. Nuo šios ligos nėra nė vienas apsaugotas, tačiau ne kiekvienas, turėjęs kontaktą su tuberkulioze sergančiu žmogumi, suserga.
Tuberkuliozės atsiradimą sąlygoja prastos gyvenimo ir mitybos sąlygos, nenormuotas darbo krūvis, žalingi įpročiai. Dėl šių priežasčių nusilpsta imunitetas ir žmogus suserga. Tai plačiausiai paplitusi infekcinė liga pasaulyje, stipriai susijusi su socialinėmis ir ekonominėmis problemomis (skurdu, nedarbu, alkoholizmu, narkomanija, ŽIV/AIDS), nepakankama tuberkuliozės profilaktika, pavėluota diagnostika.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, 2015 m. įodinio tuberkulino mėginio pagalba Lietuvoje buvo išaiškinti 45 tuberkulioze susirgę vaikai (2014 m. – 62 vaikai). Įodinis tuberkulino mėginys (toliau – TM) buvo atliktas kiek daugiau nei 31 tūkst. vaikų, tačiau tai tik 52,3% tų, kuriems toks mėginys turėjo būti atliktas. Siekiant sumažinti vaikų sergamumą TB, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka kasmet atliekami tuberkulino mėginiai 7 metų amžiaus vaikams ir rizikos grupių vaikams (neskiepytiems nuo tuberkuliozės BCG vakcina, bendraujantiems su sergančiais tuberkulioze, dažnai sergantiems viršutinių kvėpavimo takų ligomis bei lėtinėmis ligomis, gydomiems kortikosteroidais, infekuotiems ŽIV arba esant kitoms imunodeficitinėms būklėms, iš socialinės rizikos šeimų, gyvenantiems sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose, migrantams).
Tikrinimas dėl tuberkuliozės – tai labai svarbus momentas siekiant sustabdyti sergamumą tuberkulioze. Nepamirškite: užsitęsęs kosulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas yra panašūs į kitų ligų simptomus, todėl, juos pajutus, būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis atliks reikiamus tyrimus ir, esant reikalui, nukreips pulmonologo konsultacijai.

Straipsnį parengė: Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Viktorija Petrutytė

Skip to content