Menu Close

Vabzdžių įgėlimai

Sušilus orams gamtoje suaktyvėja įvairūs vabzdžiai. Dažniausiai žmones sugelia uodai ir įvairūs mašalai. Tačiau žmonės į gydymo įstaigas kreipiasi dėl vapsvų, širšių, bičių ir skruzdėlių įgėlimų. Vabzdžių įgėlimas dažniausiai būna skausmingas, o dauginiai įgėlimai gali sukelti stiprią organizmo reakciją. Reakcija į įgėlimą gali būti dvejopa: normali ir alerginė.

Skruzdžių, uodų, mašalų įkandimai

Šių vabzdžių įkandimo vietoje oda parausta, patinsta, niežti, atsiranda lengvo uždegimo reiškinių, kartais gali susidaryti pūslelės. Jei įkanda daugiau vabzdžių gali būti stipresnė vietinė reakcija.

Kaip sau padėti?

  • Tinimą ir skausmą mažina įgeltos vietos šaldymas, tam galima naudoti ledą, ar šaldytų daržovių maišelį suvyniotą į rankšluostį.
  • Galima naudoti priešalerginius tepalus.

Bičių, širšių, vapsvų įgėlimai

Nealergiškiems žmonėms pavieniai bičių ar vapsvų įgėlimai nėra labai pavojingi, tik skausmingi vietiškai dirginantys. Įgėlimo vietoje pasireiškia stiprus, aštrus skausmas, patinimas paprastai išnykstantis per kelias valandas. Retai būna išplitusi reakcija kai patinsta visa galūnė, pvz., ranka.

Alergiškiems žmonėms pavojingas ir vienos bitės įgėlimas, kuris gali sukelti anafilaksines reakcijas ir net mirtį. Deja, tai, kad žmogus yra alergiškas sužinoma tik įgėlus vabzdžiui. Gali atsirasti viso kūno odos bėrimas, dusulio priepuolis, kristi kraujospūdis, vystytis anafilaksinis šokas. Ir jei žmogus alergiškas kiekvienas pakartotinis įgėlimas gali sukelti vis stipresnę reakciją. Dėl to reikia kreiptis į gydytoją alergologą kuris paskiria tinkamiausią gydymą. Svarbu! Bičių ir vapsvų nuodams jautrus žmogus visada turi nešiotis gydytojo paskirtus vaistus.

Kaip sau padėti?

  • Galima vartoti priešalerginius vaistus (tabletes, tepalus), priklausomai nuo organizmo reakcijos ir savijautos.
  • Jei įgėlė bitė reikia nespaudžiant nuodų maišelio pašalinti geluonį. Geluonis nuodus leidžia ilgiau nei minutę, todėl jį kuo skubiau reiktų ištraukti. Tą galima padaryti tvirto plastiko kortele, arba buku peilio galu, atsargiai nubraukiant geluonį į šoną. Svarbu! Geluonio negalima traukti pincetu ar pirštais, nes taip jį galima suspausti ir išleisti visus nuodus po oda. Vapsvos geluonio nepalieka.
  • Nekomplikuotais atvejais galima gydytis namuose. Svarbu! Pajutus silpnumą, pasunkėjusį kvėpavimą, dūstant – skubiai kreiptis į medikus. Įgėlus burnos srityje, į liežuvį – skubiai kreiptis į medikus.
  • Jei alerginė reakcija pasireiškia nepažįstamam žmogui, paklausti ar jis turi su savimi adrenalino švirkštą ir padėti susišvirkšti adrenalino į raumenis (vidurinio šlaunies trečdalio šoniniame paviršiuje). Bet kokiu atveju po anafilaksinio šoko būtina kreiptis į gydytoją.

Svarbu žinoti!

  • Uodams ir kitiems kraujasiurbiams vabzdžiams atbaidyti galima naudoti repelentus, tačiau repelentai neapsaugo nuo bičių ir vapsvų.
  • Gamtoje nepatartina kvėpintis stiprų, ypač gėlių kvapą skleidžiančiais kvepalais. Atvirose vietose vengti gerti saldžius gėrimus, valgyti vaisius, ledus, nes jie privilioja vabzdžius.
  • Įvairius skysčius gamtoje gerti iš permatomos taros – taip lengviau pastebėsite jei į gėrimą bus įkritęs vabzdys ir išvengsite vabzdžio patekimo į burną ar įgėlimo į liežuvį.
  • Nerekomenduojama vaikščioti basomis po žydinčias pievas.
  • Labai daug vapsvų būna po vaismedžiais ant žemės prikritusiuose vaisiuose – juos reiktų rinkti atsargiai.
  • Vengti gausiai žydinčių gėlynų, medžių ir krūmų.
  • Neiti prie avilių, širšių, vapsvų lizdų.
  • Trumpasis pagalbos numeris 112.

Būkite budrūs ir sveiki!

Parengta pagal Apsinuodijimų sveikatos biuro ir Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informaciją.

Skip to content