Cukrus, ar jis reikalingas? Ar jį reikia riboti? Kur jis randasi ir išviso iš kur jo gauname? Visus klausimus apie cukrų aptarėme su Kretingos lopšelio – darželio „Žilvitis“ priešmokyklinėms „Zuikučių“ ir „Ežiukų“ grupėmis.
1– oji dalis buvo teorinė, stebėjome video medžiagą kaip gaminamas cukrus, na išties buvo keista, jog jis gaminamas iš – augalų! Aptarėme, kur mes kasdienoje naudojame cukrų, ir kokiuose produktuose jis yra pasislepės, pavyzdžiui cukrus – majoneze, sveikuoliškuose sausainiuose, ši žinia šiek tiek šokiravo…
Vėliau išsiaiškinome, kad PSO (Pasaulio sveikatos organizacija) rekomenduoja per dieną suvaroti:
- suaugusiiems 25g (6 šaukšteliai cukraus);
- vaikams 12 g (3 šaukšteliai cukraus);
O, kad būtų aiškiau kaip atrodo tas cukraus kiekis produktuose žiūrėjome, kiek cukraus yra internete rastuose produktuose.
Daugiau cukraus skaniau! Kai kam išsprūdo ši frazė… Tad jei dėl skanumo galima būtų pasiginčyti, štai įtaka sveikatai yra nenuginčijama :
- dantų problemos;
- nemiga ir nerimas;
- pilvo / žarnyno skausmai;
- nusilpęs imunitetas;
- įvairūs bėrimai;
- dažna nuotaikų kaita ir t.t.
Po šio aptarimo atlikome užduotėlę tarp įvairių maisto produktų pažymėdami sveikus ir turinčius mažai cukraus.
2 – oji dali jau buvo praktinė. Vaikams buvo duota laiko į ugdymo įstaigą atnešti pakuotę likusią nuo užkandžių, gėrimų. Surinkę pakuotes pasiruošėm darbui įrankius – svarstyklės, skaičiavimo mašinėlė, maišeliai ir be abejo cukrus. Taigi skaičiavome kiek kiekvienoje pakuotėje, vėliau atitinkamą kiekį cukraus pasvėrėme ir subėrėme į maišelius. Tikrai, praktinės užduoties metu supratome, kad kai kurių produktų arba atsisakysime visai arba stipriai apribosime jų kiekį savo mitybos racione…
Su savo atliktu darbu ir įgytomis žiniomis pasidalinome su visa įstaigą. Pakuotes su cukrumi demonstruojame įstaigos salėje, taip siekdami, kad kuo daugiau mūsų susimąstytų, jog nekaltas iš pažiūros sveikas gėrimas, ilgainiui gali pakenkti mūsų sveikatai, pieno produktas – sūrelis, dažnai vartojamas, gali būti priežastis, dėl kurios vaikai pasižymi dažna nuotaikų kaita, bulvių traškučiai nors ir nepasižymi dideliu cukraus kiekiu, sudėtyje turi itin kenksmingų konservantų.
Patys domėkimės ir mokykime vaikus skaityti produktų etiketes, be galo svarbu žinoti, ką „dedame“ į save. Sveikas, kuo mažiau perdirbtas maistas – tai puikus energijos šaltinis, bei tikra ūmių ir lėtinių ligų prevencija!
Informaciją paruošė: Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Urtė Vaškytė