Menu Close

Ką svarbu žinoti prieš einant ant ledo?

Ką reikia žinoti prieš einant ant ledo?

Niekada nelipkite ant ledo vienas! Ledas yra tvirtas, kai yra storesnis negu 7 cm. Prieš lipdami ant ledo, įsitikinkite jo tvirtumu, nerizikuokite sveikata ir gyvybe. Tvirtas ledas yra mėlyno arba žalio atspalvio. Netvirtas ledas yra baltas, matinis ar gelsvas, nes jame yra daug oro. Ledas tarp meldų yra ypač pavojingas. Ploniausias ledas yra virš šaltinių ir upelių. Sniegu užpustytas ledas yra labai pavojingas, jis visada plonesnis ir lūžta be būdingo traškėjimo. Ledas ypač pavojingas atodrėkio metu.

Prieš eidami ant ledo, apsidairykite, ar arti nėra praminto takelio, paliktų pėdsakų. Jei yra – eikite jais, nes tai jau išbandytas kelias. Lipdami ant ledo, turėkite kirtiklį arba tvirtą lazdą, įrankiu bandykite ledo tvirtumą. Pakankamai storas ledas yra prakertamas tik po dviejų, trijų smūgių į tą pačią vietą. Jei vanduo pasirodo po vieno kirčio toks ledas yra labai pavojingas.

Kaip eiti ledu?

Eidami grupėje niekada neikite vienas šalia kito. Išlaikykite vienas nuo kitą atstumą 5 – 6 metrų. Einant grupėje pirmas turi eiti lengviausias ir tik po jo sunkesni. Eikite čiuožiančiais žingsniais, neatitraukdami kojų nuo paviršiaus ir statydami jas plačiai, kad kūno svoris pasiskirstytų tolygiai. Apeikite vietas, kurios užneštos sniegu. Jei ledas pradėjo traškėti, skylinėti grįžkite į krantą tuo pačiu keliu kuriuo atėjote.

Kaip elgtis žūklavietėje?

Nelikite vienas žūklės vietoje, visada praneškite tikslią savo būvimo vietą, nesibūriuokite vienoje vietoje, negręžkite daug ekečių vienoje vietoje. Negerkite alkoholio, apsvaigęs žmogus greičiau sušąla ir parranda orientaciją.

Kokius daiktus pasiimti einant ant ledo?

Turėkite 6-15 metrų storesnę virvę su mazgais. Pasirūpinkite, kad mobilusis telefonas būtų pilnai įkrautas. Turėkite žemėlapį, žibintuvėlį ar kažką kas šviečia, švilpuką, gelbėjimosi liemenę, šviesos atšvaitus, sausų rūbų.

Ką daryti įlūžus?

Svarbu neprarasti savitvardos. Greitai ištieskite rankas į šalis, kad galėtumėte išsilaikyti ant vandens paviršiaus. Laikykite galvą iškėlę virš vandens. Būtinai nusimeskite kuprinę, šaukitės pagalbos. Lėtai, atsargiai, nedarydami staigių judesių, apsisukite į tą pusę, iš kurios atėjote. Jeigu įlūžote užšalusioje upėje, iš eketės išlipkite prieš srovę. Neplaukite pasroviui, nes srovė gali įtraukti po ledu. Jei išlipant iš eketės ledas lūžta, reikia jį laužyti tol kol pasieksite tvirtesnį ledą. Nesikabinkite už eketės kraštų, o plačiai išskėskite rankas ant ledo ir užšliaužkite kiek įmanoma toliau krūtine ant ledo ir atsargiai iškelkite vieną, o po to kitą koją. Jokiu būdu nebandykite iš karto stotis ant kojų. Išlipus šliaužkite arba ridenkitės į tą pusę iš kurios atėjote.

Kaip suteikti pagalbą įlūžusiam žmogui?

Pastebėję įlūžusį žmogų, jam pasakykite, kad ateinate į pagalbą. Prieikite prie jo ne arčiau kaip 10 metrų. Įvertinkite situaciją. Jei aplink yra žmonių prašykite, kad iškviestų pagalbą.

Nesiartinkite prie pat eketės krašto, nes galite įlūžti. Artėkite geriausiai šliauždami, plačiai į šonus išskėtę rankas. Jei turite lentą šliaužkite ant jos. Saugiu atstumu 3-4 metrai nuo eketės krašto skęstančiajam paduokite tai, ką turite po ranka: lazdą, lentą, šaliką, striukę, diržą, storą virvę, šaką, kad skęstantysis galėtų įsikabinti. Kai žmogus įsikimba, lėtai tempkite. Neduokite įlūžusiajam rankos, nes savo svoriu įlaušite ledą.

Jei neturite jokių gelbėjimo priemonių, padarykite gyvą „grandinę“: gulkitės ant ledo, tvirtai laikydami vienas kitą už kojų. „Grandinės“ priekyje esantis žmogus turi paduoti skęstančiam kokį nors daiktą ir ištraukti ant tvirtesnio ledo. Šliaužkite su nukentėjusiu kuo toliau nuo pavojingos vietos į tą pusę iš kurios atėjote.

Esant saugioje vietoje kuo skubiau sušildykite ir kvieskite pagalbą. Duokite gerti karštos arbatos. Ir NEDUOKITE nukentėjusiajam alkoholio. Nuo alkoholio kūno temperatūra krinta greičiau.

Parengė

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Karolina Skominienė

Skip to content