Menu Close

Lapkričio 18-oji – Europos supratimo apie antibiotikus diena

Lapkričio 12-18 d. vykstant Pasaulinei supratimo apie antibiotikus savaitei gyventojai kviečiami atkreipti dėmesį į augantį atsparumą antibiotikams ir vartoti juos atsakingai. Šiuolaikiniai žmonės gyvendami greitu tempu, susirgę nori kuo greičiau pasveikti. Dažnai išbandę liaudiškas gydymosi priemones, nereceptinusi vaistus, daug žmonių net nesusimąstydami ir be gydytojo paskyrimo ar būtinybės pradeda vartoti antibiotikus. Naujausiais Eurobarometro tyrimo duomenimis 66 proc. respondentų žino, kad antibiotikai nuo peršalimo ligų negydo, o 43 proc. jų žino, kad antibiotikai yra neveiksmingi gydant virusus.

Kas yra antibiotikai ir kaip jie veikia?

Antibiotikai yra vaistinės medžiagos, kurios slopina bakterijų augimą arba jas užmuša ir padeda žmogaus organizmui kovoti su ligos sukėlėjais bei kovoja su infekcijomis. Antibiotikai anksčiau buvo vadinami stebuklingais vaistais, nes jų dėka buvo sėkmingai išgydytos bakterijų sukeltas ligos. Vienas antibiotikas gali kovoti tik su viena arba keletu bakterijų rūšių.

Antibiotikai negydo ligų, kurias sukelia virusai!

Infekcines ligas sukelia dvi pagrindinės mikroorganizmų grupės – virusai ir bakterijos. Bakterijų sukeltos infekcijos gydomos antibiotikais, o virusų – ne. Būtina atsiminti, kad antibiotikai negydo virusinių ligų, tokių kaip peršalimas, gripas, pūslelinė. Antibiotikus galima vartoti tik paskyrus gydytojui ir būtina laikytis jo nurodymų dėl gydymo trukmės, vaisto dozių ir kt. Dažnas ir neracionalus antibiotikų vartojimas gali sukelti organizmo atsparumą antibiotikams, naikina gerąsias organizmo bakterijas bei gali sukelti pašalinius reiškinius.

Kada negalima vartoti antibiotikų?

Antibiotikų nereikėtų vartoti, jei sergama ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis ir gripu, esant šaltkrėčiui. Antibiotikai nemažina temperatūros ir nemalšina skausmų. Reikėtų žinoti, kad antibiotikai, kaip ir dauguma vaistų, yra skiriami individualiai net ir identiškos diagnozės atveju, todėl nereikėtų vartoti antibiotikų skirtų kitam žmogui.

Kas yra atsparumams antibiotikams?

Bakterijos tampa atsparios antibiotikams, kai konkretūs antibiotikai praranda gebėjimą naikinti bakterijas ar stabdyti jų augimą. Atsparumas antibiotikams yra natūralus reiškinys, kurį sukelia bakterijų genų mutacijos. Per gausus ir netinkamas antibiotikų vartojimas paspartina antibiotikams atsparių bakterijų atsiradimą ir plitimą. Veikiamos antibiotikų, jiems jautrios bakterijos žūva, o atsparios gali augti ir daugintis. Šios bakterijos gali plisti ir sukelti infekcijas tiems žmonėms, kurie antibiotikų nevartoja.

Atsiminkite!

Negalima savavališkai, nepasitarus su gydytoju gydytis antibiotikais. Šiuos vaistus reikėtų vartoti tik pagal gydytojo receptą, o ne likučius arba antibiotikus, kurie buvo įsigyti be recepto. Nereikėtų gydytojo prašyti antibiotikų, kai jų nereikia (pvz. peršalimo atveju) ir netaupyti įsigytus, gydytojo paskirtus, antibiotikus ir jų nevartoti vėliau, kai pasijaučiama blogai. Gydytojai prieš pacientui skirdami antibiotikus turėtų nustatyti, kas yra ligos sukėlėjas (bakterija, virusas, pirmuonys, ar kiti mikrooraganizmai). Taip pat skirti tik tuos antibiotikus, kurių reikia, o ne tuos, kurių prašo pacientai.

Vartokite antibiotikus atsakingai!

Parengta pagal www.ulac.lt informaciją

Skip to content