Menu Close

Mėgaukimės saule saugiai ir saikingai

Artėjant vasarai vis dažniau pasilepiname saulės voniomis. Su saulės spinduliais gauname vitamino D, organizme padidėja laimės hormono – seratonino kiekis, todėl jaučiamės laimingesni. Vis dėlto svarbu žinoti, jog buvimas tiesioginiuose saulės spinduliuose gali būti kenksmingas ne tik odai, bet ir visam organizmui.

Vitaminas D – „saulės vitaminas“

Vitaminas D vadinamas saulės vitaminu, nes 90 proc. vitamino D pasigamina dėl saulės poveikio ir tik 10 proc. gauname šio vitamino su maistu. Šis vitaminas skatina kalcio apykaitą, kaulų augimą, sumažina riziką susirgti daugeliu ligų, pavyzdžiui, alergija, gripu, diabetu, tuberkulioze, nutukimu, hipertenzija, išsėtine skleroze, inkstų bei širdies ir kitomis ligomis.

Saulės spindulių poveikis

Saulės spinduliuojama energija – įvairaus spektro bangos. Jos skirstomos į ultravioletinius spindulius, matomąją šviesą ir infraraudonuosius spindulius, jaučiamus šilumos pavidalu. Kuo trumpesnė banga, tuo daugiau energijos ji spinduliuoja ir tuo didesnė galima žala sveikatai. Ultravioletinė spinduliuotė skirstoma į UVA, UVB ir UVC bangas. Ilgiausi yra UVA spinduliai. Jie prasiskverbia giliau į odą bei pažeidžia kolageno ir elastino skaidulas, dėl to sutrinka odos atsinaujinimo procesai. Dėl UVA spindulių poveikio vyksta vadinamasis fotosenėjimas, mūsų oda paranda spalvą, tampa suglebusi, formuojasi raukšlės. Trumpesni UVB spinduliai gali negiliai prasiskverbti į išorinį odos sluoksnį, vadinamą epidermiu, tai yra spinduliai, nuo kurių mūsų oda įdega arba nudega. Trumpiausius UVC spindulius sugeria ozono sluoksnis, tad jie nepasiekia žemės.

Kaip įdegti, bet nenudegti?

Nesvarbu, ar deginamės gulėdami prie jūros, ar sportuojame, dirbame lauko darbus saulėje, ar išeiname pasivaikščioti, turime naudoti apsaugines priemones nuo saulės. Specialūs apsauginiai kremai ir losjonai nuo saulės skirti ne tam, kad galėtumėte ilgiau joje būti, bet tam, kad apsaugotų mus nuo tiesioginių saulės spindulių. Kasdienei apsaugai reikėtų rinktis kremą su SPF 15 (apsaugos nuo saulės faktorius), būdami saulėkaitoje rinkitės SPF 30-50+ ir būtinai apsaugančius nuo UVA ir UVB spindulių. Kremą nuo saulės reikėtų tepti likus 30 min. iki išėjimo į saulę. Kremu pakartotinai reikėtų teptis kas 2 valandas, išsimaudžius ar gausiau suprakaitavus.

Buvimo saulėje laikas priklauso ir nuo odos tipo. Išskiriami 4 odos tipai:

  • I tipo oda – labai balta, itin reaguoja į saulės spindulius, neįdega, o nudega. Tai melsvų akių, rusvų plaukų žmonės, neretai turintys strazdanų. Jie saulėje be apsaugos gali būti 10 minučių.
  • II tipo oda – šviesi, bet plaukai tamsesni, akys mėlynos. Įdega jie silpnai, pirma beveik visada nudega. Saulėje be apsaugos priemonių jie gali pabūti ilgiau – 20 minučių.
  • III tipo oda atsparesnė saulės spindulių poveikiui. Oda rusvo atspalvio, plaukai rudi, akys pilkos ar žalios, oda gerai įdega, nudega retai. Saulėje be apsaugos jie gali išbūti iki 30 minučių.
  • IV tipo odą turintys žmonės saulėje be apsaugos gali išbūti iki 45 minučių. Jų oda šviesiai ruda, plaukai juodi, akys rudos. Jie labai gerai įdega, niekada nenudega.

Žmonės, kurių oda šviesi, kurie yra raudonplaukiai arba blondinai, mėlynų akių ir turi strazdanų, yra labai jautrūs saulei ir privalo būti itin atsargūs.

Būtina atsiminti, kad saugaus įdegio nėra. Įdegimas odoje pasirodo po to, kai pažeidžiama ląstelių deoksiribonukleorūgštis (DNR). Pažeista DNR siunčia informaciją, kad organizmas turi pradėti melanino gamybą. Mokslininkai nustatė, kad nestiprūs DNR pažeidimai atsikuria per 24 val. Saikingai būdami saulėje ir darydami ilgesnes pertraukas tarp deginimųsi nepatirsime sunkių pasekmių.

Ką daryti, jei saulės buvo per daug?

Nudegti saulėje nėra malonus jausmas. Po nudegimo saulėje oda parausta, tampa karšta, pradeda skaudėti ir perštėti. Jei oda tik paraudo, rekomenduojama dėti šalto vandens kompresus, tepti odą drėkinamuoju kremu, vilkėti laisvus drabužius, kurie nedirgintų odos. Jeigu po nudegimo saulėje iškilo pūslės, jokiu būdu negalima jų prakiurdyti, kad nepatektų infekcija ir nekiltų dar daugiau bėdų.

Norėdami išvengti nudegimų saulėje, venkite tiesioginių saulės spindulių nuo 11 val. iki 16 val., šiuo metu saulės spinduliai yra kenksmingiausi, todėl verčiau likti pavėsyje.

Saulėtomis dienomis saugokime ir akis

Akiniai nuo saulės tapo madingu aksesuaru ir daugelis pamiršo, kad jų pagrindinė funkcija yra saugoti akis nuo pavojingų UV spindulių. Tačiau saugant akis būtina ne tik nešioti saulės akinius, bet ir dėvėti galvos apdangalus plačiais bryliais, kepuraites su snapeliu.

Informacija parengta pagal www.smlpc.lt

Skip to content